Сите предности на прополисот

Прополис се користи како лек од природата со векови наназад, а денес најчесто се користи за настинки и во сезоната на грип

Покрај зајакнувањето на имунитетот, прополисот, еден од најкористените пчелини производи, исто така, помага при настинки, ги олеснува симптомите на грип и болно грло. Тоа е идеален природен лек кој има антивирусни, антибактериски, антивоспалителни и анти-туморни својства. Овој пчелин производ е богат со цинк, го зајакнува имунитетот и е тесно поврзан со зголемувањето на сексуалната желба. Луѓето кои редовно земаат прополис полесно се правуваат со стресот. Освен тоа прополисот помага и при други состојби.

  1. Настинки и грип

Прополисот го зајакнува имунитетот и се користи за олеснување на болното грло.

  1. Акни

Прополисот е едноставен, ефикасен и целосно природен третман против акни. За успешни резултати, акните треба неколку пати на ден да се премачкаат со прополис. Сличен ефект се постигнува со мешавина од мед и прополис.

  1. Афти

Премачкување со прополис неколку пати на ден успешно помага кај афти во устата.

  1. Првут

За да се спасите од здодевниот првут треба да се користат благи шампони со билни состојки, од кои една е прополисот.

  1. Стрес

Со оглед на тоа дека прополисот содржи многу аминокиселини, есенцијални масни киселини и витамини, ни помага да се справиме со сите негативни последици од стресот со кој се соочуваме секојдневно.

  1. Сексуална енергија

Со векови, спортистите користеле прополис за да го зголемат нивото на енергија и издржливост, карактеристики потребни и за добар сексуален живот.

  1. Ги смирува раните

Прополисот е исклучително ефикасен за чиреви, изгореници и убоди.