Со помош на билки запрете ја кивавицата

Кивавицата и затнатиот нос се неизбежни придружници на настинките и на посериозните респираторни инфекции

Кивавицата и затнатиот нос се неизбежни придружници на настинките и на посериозните респираторни инфекции. Додека кивавицата ја отежнува комуникацијата, затнатиот нос отежнува дишењето, особено ноќе и може да предизвика воспаление на грлото и појава на бактерии.

За да ги надминете полесно двете состојби многу помагаат неколку природни рецепти.

Против настинка

Сварете главица кромид и изедете ја пред спиење.

За испирање на носот и грлото

Половина лажица камилица и половина лажица жалфија се попарува со врела вода. Се остава да стои десетина минути, а со чајот се испира грлото и носот, а може и да се пие.

За инхалации

Три грама корен од бел слез се попарува со еден децилитар вода. Треба да отстои два часа и може да се користи за измивање на носот или за инхалација.