Сојата како лек против болки и висока температура

Сојата се препорачува за намалување на телесната температура, лекување на воспалителни процеси и како мелем за болни места.

Сојата е исклучително корисна намирница, која има широка примена во исхраната. Заради корисните состојки,, во народната медицина се користи како лек за одредени здравствени тегоби. Се препорачува за намалување на телесната температура, отстранување на воспалителните процеси и како мелем за болни места.

Фластерот од сурова соја е најефикасен.

Подгответе го така што во пет шолји вода ќе потопите соја и ќе ја оставите да преноќи. Наутро сојата испасирајте ја, додадете малку брашно и оваа леплива паста ставете ја на газа или мрсна хартија, со дебелина од еден сантиметар. Нанесете на кожата и менувајте штом ќе се исуши, се додека местото не оздрави.

Тофу сирењето од соја исто така може да се подготви во вид на фластер. Ефикасно ја намалува температурата, лекува изгореници од втор и трет степен, а делува и на исчашени места и при воспалителни процеси. Подгответе го така што од помало парче тофу сирење со помош на газа ќе ја исцедите вишокот вода. Потоа издробете го сирењето, промешајте го со 5гр изрендан ѓумбир и една лажица брашно. Сите состојки добро промешајте ги, а добиената смеса користете ја на истиот начин како и фластерот од соја.