Стари народни рецепти за подобро здравје: Суви кајсии против подуеност

Нашите предци имале неконвенционални методи на лекување. Во продолжение ви нудиме дел од старите народни лекови кои навистина функционираат

Суво грозје против артритис

Се што треба да направите е да потопите суво грозје преку ноќ во џин. Витамините од грозјето измешани со џинот ќе ви помогнат во намалување на отокот и ублажување на болката.

Целер за лош здив

Целерот е единствениот одговор за лош здив. Ставете целер во уста и џвакајте.

Лек за губење на косата – коприва

Листот од коприва содржи високи нивоа на протеини, калциум, фосфор, железо, магнезиум и бета-каротен, како и големи количини на витамини A, Ц, Д и Б комплекс. Многу од овие витамини и минерали се за раст на косата и одржување на косата. Нашата коса најчесто се состои од протеини, па не е ни чудо што листовите од коприва можат да помогнат во нејзино зајакнување.

Батат за менопауза

Батат или сладок компир содржи витамин Ц и витамин А кои помагаат во балансирање на хормоните. Исто така, содржи диететски влакна кои ќе помогнат во намалување на холестеролот.

Маслинки против мачнини при патување

Маслинките се богати со танин, а тоа може да помогне во спречување на прекумерната продукција на плунка.

Сода бикарбона против инфекција на уринарниот тракт

Ставете сода бикарбона во чаша вода. И тоа е тоа! Содата ги иритира инфекциите и го прави мочниот меур поалкален, бидејќи го спречува размножувањето на штетните бактерии.

Суви кајсии за подобро варење

Сувите кајсии се преполни со диетални влакна кои му помагаат на желудникот да ја свари храната и да ја спречи подуеноста.

Компир против убод од пајак

Истријте ја зафатената област со кришки од суров компир. Одозгора ставете завој и оставете да стои неколку минути.