Трикови за моментално олеснување на болките во стапалата

Болките во стапалата се многу непријатна појава, кои дури можат да ја ограничат и подвижноста.

Стапалата се наше “превозно средство“, кои мораат да го поднесат сиот товар на нашата телесна тежина, која не е секогаш идеална. Не зачудува што понекога протестираат! Сте биле на подолга прошетка или цел ден сте го поминале на нозе? И сега чувствувате непријатна болка во стапалата, и дури можеби и грчеви. Еве како можете брзо и едноставно да им помогнете на своите стапала.

Вежби за јакнење на стапалата

Тоа може е последната работа која ќе ви падне на памет во моментот додека стапалата ви пулсираат од болка, но јакнењето на стапалата  всушност е еден од најдобрите начини за ублажување на чувството на болка. Еден од наједноставните начини тоа да го направите е да чекорите. Секој ден, преку својот мерач на чекори, кој сега го има во секој мобилен телефон, мерете колку чекори сте направиле.

Сода бикарбона

Оваа намирница помага при ублажување на болките и на отоците во стапалата. Причината за тоа е дека сода бикарбоната има противвоспалително и смирувачко својство кое може да го смири и воспалението и болката во стапалата.

Наполнете голем сад со жешка вода и во растопете пола шолја сода бикарбона. Оставете целосно да се стопи пред да ги ставите стапалата во водата. Оставете да стојат 15 до 20 минути и веднаш ќе почувствувате олеснување.

Горчлива сол

Горчливата сол е богата со магнезиум кој не само што има противвоспалителен ефект, туку помага и ги убалжува болките.

Лед

Чувството на студенило што го пружа ледот може да обезеди брзо олеснување. Завиткајте неколку коцки лед во чиста крпа и ставете ги на болната нога или стапало. Веднаш ќе почувствувате олеснување, а ледот ќе го намали и евентуално појавениот оток.