Цимет и мед, моќна лековита комбинација

Медот има антибактериски и антигабични својства, а неговите својства се зголемуваат ако се комбинира со цимет, кој го забрзува процесот на слабеење и го подобрува сонот

Медот е природен извор на витамини и минерали. Има антибактериски и антигабични својства, а во традиционалната медицина се користи како антисептик. Неговите својства се зголемуваат ако се комбинира со цимет, кој го забрзува процесот на слабеење и го подобрува сонот.

Мешавината на овој сладок зачин и мед се користи за превенција и лекување на различни здравствени проблеми ако се консумира на соодветен начин, како во продолжение:

Воспаление на мочниот меур

Две лажици цимет се мешаат со една лажица мед и млака вода. Јадете од смесата еднаш двевно за да го излекувате воспалението на мочниот меур.

Холестерол

Две лажици мед и три лажици цимет ако ги консумирате редовно, може да го намалат нивото на холестерол за 10 отсто за само два часа. Може да направите паста од мед и цимет и да ја намачкате на кришка леб за појадок.

Артритис

Измешајте две лажици мед и лажица цимет во чаша вода и пијте наутро и навечер. На тој начин ќе ги намалите симптомите на хроничен артритис, а ако редовно го пиете, добар е за превенција од тумори.

Зајакнување на имунитетот

Се што треба да направите е да јадете една лажица мед и една четвртина лажица цимет три дена по ред.

Слабеење

Загрејте ги циметот и медот и додадете ја мешавината во чаша вода, па пијте секое утро, околу 30 минути пред појадокот.

Опаѓање на косата

Измешајте една лажица мед, една лажица цимет и една лажица маслиново масло, и нанесете ја на темето. Држете ја маската на косата 15 минути, а потоа измијте ја.