ВЕ МАЧИ НАСТИНКА? Лекарите откриваат како наједноставно да ги олесните симптомите

Да се заврши во кревет поради обична настинка е незгодно искуство, уморни, исцрпени, сигурно само барате начин да ги олесните симптомите.

Познато е дека настинката е придружена со течење на носот, кашлица и отежнато дишење, а може да имате и температура, замор и постојано кивање, како и болки во мускулите. За среќа, постојат работи што можете да ги правите дома за да ги олесните симптомите, а лекарите откриваат што секогаш прават за да ги ублажат симптомите – повеќето од овие работи се потполно бесплатни.

ЈАДАТ ХРАНА ПОЛНА СО НУТРИЕНТИ

„За среќа, можеме да ги олесниме симптомите со едноставни чекори ако се погрижиме доволно да се одмориме, да пиеме течности и да внесуваме добри калории“, истакнува д-р Дахвал Десаи, директор на Св. Џозеф во Атланта. Тој вели дека во тие моменти внесува храна богата со протеини како јајца, пилешко или јогурт, а избегнува преработена храна и пијалоци кои содржат кофеин.

Д-р Џудит Флорес, педијатар од Њујорк, додава дека избегнува алкохол, што може негативно да влијае на лековите што можеби ги земате без рецепт.

НЕ ЗАБОРАВААТ КОЛКУ Е ВАЖНА ВОДАТА

Течностите секогаш ќе ви помогнат кога сте болни, а д-р Флорес вели дека е особено важно да се истакне дека треба да се пие вода што е можно повеќе, бидејќи возрасните често консумираат помалку течност, па оваа задача може да биде предизвик за нив. Експертите од клиниката Мајо советуваат да пиете вода, природни сокови, вода со лимон или супа за да ги задоволите потребите на вашето тело за течност.

КВАЛИТТЕНИОТ СОН Е ПРИОРИТЕТ

Постои причина зошто сте уморни кога сте настинати, телото копнее за одмор во тие моменти за да има сила побрзо да закрепне. Поради оваа причина, лекарите советуваат да не се заборави да се одмори во тие моменти. Според клиниката Мајо, антителата за борба против инфекции се произведуваат помалку кога не сте одморени, што или ќе ве остави подложни на настинки или ќе ви треба многу подолго за да закрепнете.

„Ова е добро време да се забави и да се дозволи организмот и имунитетот да си ја завршат работата. Затоа, ако се разбудите со настинка, подобро е веднаш да се вратите во кревет, да не се напрегате во текот на денот и да легнете рано. Д-р Кристофер Скудери, матичен лекар од Флорида, вели дека никогаш не презема обврски кога се бори со настинка, па може да си дозволи добар одмор.

ВОДАТ ГРИЖА ЗА НАЈСЕРИОЗНИОТ СИМПТОМ

Во прашање е состојба која бара препознавање на главниот симптом што ве мачи, вели д-р Десаи и објаснува дека обично ги следи сите споменати чекори, а зема и лекови без рецепт за лекување на болеста и смета дека нема ништо лошо. со тоа. Ако телото ве боли, користете ги вообичаените лекови против болки, ако носот и синусите ви се затнати, исплакнете ги со вода или инхалирајте се. Запомнете дека умереноста е клучот, затоа не претерувајте, истакнува д-р Флорес.

 „Одлучете кој симптом најмногу ве мачи и земете лек за него, а доколку имате одредени здравствени проблеми, советот е да се консултирате со лекар пред да земете каков било лек“, вели д-р Десаи и истакнува дека овие лекови никогаш не треба да се даваат на деца, без претходно да ги одобри лекар.

Ако сте еден од оние кои веруваат дека болеста може да се победи со моќта на мислата, откажете се од тоа. Преправањето дека не ви е ништо може само да значи дека нема да забавите и дека ќе се вратите на сите навики кои вообичаено ги негувате. Пред сè, треба да запомните дека на вашиот организам му треба одмор и квалитетна исхрана за да се бори  против вирусот.