Витаминот Б5, регенератор на вашата коса и кожа

Пантотенолот е моќен навлажнувач и може да помогне во поправка на оштетената кожа и коса. Ако имате сува кожа или оштетена, кршлива коса, го знаете искушението. Онаа што ве тера да соберете сè на полицата што тврди дека навлажнува, хидратира и ревитализира. Така, кога ќе видите производи кои можат да се пофалат со пантенол, или витамин Б5, како лек за вашата сувост, вашиот прв инстинкт е да ги пробате.  

Пантотенолот е моќен навлажнувач и може да помогне во поправка на оштетената кожа и коса. Ако имате сува кожа или оштетена, кршлива коса, го знаете искушението. Онаа што ве тера да соберете сè на полицата што тврди дека навлажнува, хидратира и ревитализира. Така, кога ќе видите производи кои можат да се пофалат со пантенол, или витамин Б5, како лек за вашата сувост, вашиот прв инстинкт е да ги пробате.

Што навистина прави пантенолот за вашата коса и кожа?

„Пантотенолот е провитамин. Кога се користи локално, како на пример во производи за нега на коса или нега на кожа, во вашето тело се претвора во витамин Б5, исто така познат како пантотенска киселина“, објаснува д-р Тејлор Булок, доктор по дерматологија. „Пантотенолот е честа состојка во производите за нега на кожа и коса што ги препорачувам, особено за луѓе кои се склони кон сувост.

Д-р Булок споделува некои од придобивките од витаминот Б5 во рутините за нега на коса и кожа. Што прави? И колку е тоа корисно?

Пантотенол за кожа и коса
Пантотенолот е популарна состојка во многу производи за нега на кожа и коса. Ќе го најдете во серумите за нега на кожа, хидратантните креми, третманите за скалпот, производите за стилизирање и шампони, обично заедно со зборовите како „поправка“, „хидратација“ и „обновување“. Тоа е исто така вообичаено во производите што се користат за осип на пелени, нега после сонце и многу повеќе.

„Нашата кожа и коса бараат многу тепање – тие се постојано изложени на околината“, забележува д-р Булок. „Пантотенолот може да помогне во заштитата на вашата кожа и коса од елементите и да ги зајакне природните процеси на поправка на нашето тело“.

Ајде да зборуваме за придобивките од витаминот Б5 за вашата кожа и коса.

Навлажнува и хидрира
Кога станува збор за хидратација на вашата кожа и коса, треба да барате три класи на состојки: навлажнувачи, емолиенти и оклузиви.

Пантотенолот е два-во-едно вид на навлажнувачки агенс. Делува и како навлажнувач и како омекнувач.

Што значи тоа за вашата кожа и коса?

Како навлажнувач, пантотенолот помага да се извлече вода од пониските нивоа на вашата кожа за да го хидрира горниот слој (наречен епидермис). Хумектантите исто така ви помагаат да ги исфрлите мртвите клетки на кожата и косата, правејќи простор за свежи, сјајни нови клетки. И тие можат да користат вода од воздухот за да ја навлажнуваат вашата кожа и коса.

Други популарни навлажнувачи во негата на вашата кожа вклучуваат работи како хијалуронска киселина, млечна киселина и сорбитол. Производите за коса наменети за сува или оштетена коса обично содржат и навлажнувачи. Популарните вклучуваат глицерин, пропилен гликол и фитантриол.

Но, пантотенолот е и омекнувач. Што значи дека освен што користи вода од длабоко во вашата кожа и во воздухот за да обезбеди хидратација, таа исто така пополнува суви дамки, што може да ја измазне и омекне вашата кожа и коса.

„Хумектантите и емолиентите се важен дел од навлажнување на сува кожа и коса, но тие обично најдобро функционираат кога се комбинираат со други хидратантни агенси, имено оклузиви“, вели д-р Булок. „За најдобри резултати, сакате вашите производи да содржат состојки од сите три категории: навлажнувачи, емолиенти и оклузиви.

Оклузивите помагаат да се спречи губењето на влагата. Корисни оклузиви што треба да ги барате во производите за нега на коса и кожа вклучуваат:

Петролатум (вазелин®).
Ланолин.
Минерално масло.
Зајакнува и измазнува
Пантотенолот помага да се додаде сила на кршливата коса. Исто така, може да помогне во обновувањето и измазнувањето на оштетената кожна бариера.

Како?

Замислете ја вашата кожна бариера или прамен од косата како пат. Со текот на времето, нештата како четкање на косата и прекумерно пилинг на кожата може да остават некои „дупки“ во фоликулите на косата и во кожната бариера. Пантотенолот делува како фластер што може да помогне да се пополнат тие дупки. Тоа создава помазна површина и додава стабилност на областите на кои се оштетува.

„Вашата кожна бариера е најоддалечениот слој на вашата кожа. Работи на заштита на поранливите клетки на кожата одоздола“, објаснува д-р Булок. „Стареењето, ниските температури, алергените, изложувањето на сонце и многу повеќе може да ја оштетат таа бариера и да доведат до сува, груба кожа“.

Исто така, четкањето, сушењето и обликувањето на косата може да предизвика оштетување и кршење. Пантотенолот се врзува за косата и клетките на кожата за да ги измазнува несовршеностите.

Промовира раст на косата
Ако целта ви е долги, претрупан брави, пантотенолот може да ви помогне. Многу производи за нега на коса кои вклучуваат витамин Б5 сугерираат дека ќе ви помогнат да растете „подебела, подолга коса“. И тие само може.

Истражувачка студија од 2021 година вели дека пантотенолот може да помогне да се поттикне подолга, пополна коса со тоа што го спречува клеточното стареење и смрт. Тоа значи помалку опаѓање на косата и погуста грива.

Но, и покрај сиот свој потенцијал, пантотенолот не е баш магичен еликсир за губење на косата.

„Постојат докази кои сугерираат дека пантотенолот може да им помогне на некои луѓе со ретка коса и можеби вреди да се проба, но веројатно нема да биде толку ефикасен како другите третмани за губење на косата“, истакнува д-р Булок.

Ако барате поцелосна коса со поздрав изглед, но не мора да доживеете големо опаѓање на косата, производите за нега на коса кои вклучуваат пантотенол може да го направат трикот.

Како да го користите пантотенолот за нега на коса и кожа
Истражувањата покажуваат дека пантотенолот е безбеден додаток на речиси секоја рутина за нега на коса или кожа. Тој е класифициран како „генерално се смета за безбеден“ (GRAS статус) од страна на Управата за храна и лекови на САД (FDA).

Пантотенолот добро се комбинира со други состојки, па може да се изненадите кога ќе го видите веќе наведен како состојка во вашата рутина, без да мора да го барате.

„За повеќето луѓе, јас обично не го препорачувам пантотенолот како самостоен чекор во нивните рутини, бидејќи тој веќе е дел од многу други производи“, вели д-р Булок. „Наместо тоа, би препорачал да барате производи што содржат пантотенол како дел од севкупната рутина за борба против сува коса и кожа“.

Со други зборови, веројатно можете да ги прескокнете формулите со една состојка кои се директно до витамин Б5 во шише. Нема потреба да додавате дополнителни чекори во вашата рутина овде. Наместо тоа, побарајте производи кои содржат пантотенол како само една состојка како дел од хидратантната и зајакнувачка формулација.

Преоптоварени со опциите за навлажнување и негување на кршливата коса и сува кожа? Вие не сте сами.

Обидете се да разговарате со давател на здравствена заштита, како дерматолог, за да ги најдете најдобрите состојки и производи за вашите цели. Тие можат да ви помогнат да изберете производи кои работат за вас, без да се скршите или да создадете непотребно сложена рутина за грижа за себе.