Женски коктел за спиење: Што има во него и дали навистина ве тера да спиете подобро?

„Можеби уште помоќна од самите состојки е неговата улога во ритуалот на подготвување на вашето тело за спиење - она што ние го нарекуваме хигиена на спиењето“, вели Пирт. „Значи, ако вклучите моктел за поспана девојка во рутина што го промовира спиењето, поверојатно е дека тој ќе биде ефикасен“.

Овој хак за спиење на социјалните мрежи со сок од  вишна и магнезиум може да вреди да се проба. Влијателите на социјалните мрежи сакаат да беснеат за нивните совети, трикови и хакери кои „го менуваат животот“, нели?

Многу често, несигурната псевдонаука станува вирална, иако (извинете, но триењето на лушпите од банана на лицето нема да ви даде кожа без брчки). Но, понекогаш, има некоја научна основа за нивните препораки. И тие можат да  функционираат – барем во теорија.

Тоа е случајот со таканаречениот „моктел за заспана девојка“ кој го прави својот круг на интернет. Поддржувачите велат дека комбинацијата од сок од вишна, магнезиум во прав и газиран миксер како газирана вода или пребиотик сода е „кибрит направен во рајот за добар сон“.

И всушност може да помогне.

„Постои здрава наука која ја поткрепува идејата дека пијалокот како овој може да ви помогне да се опуштите и можеби побрзо да заспиете“, вели регистрираниот диететичар Девон Пирт, RD, MHSc. „Но, тоа не е лек за несоница или сигурен противотров за лошиот сон“.

Исто така, вреди да се напомене дека името на моктелот за поспано девојче, поттикнато од социјалните мрежи, се заснова на влијателите кои почнале да го споделуваат, кои се идентификуваат како истоимената „девојка“. Моктел ќе работи исто, без оглед на полот или полот доделен при раѓање.

Па, кој е  коктелот за поспана девојка и дали треба да биде дел од вашата рутина пред спиење? Објаснува Пирт.

Кој е коктелот за поспана девојка?
Основниот рецепт за коктел за поспана девојка е едноставен:

1/2 чаша чист сок од  вишна.
1 лажица магнезиум во прав.
Малку газиран пијалок за да го исечете, како пребиотик сода или газирана вода.
Едноставно промешајте, голтка и спијте цврсто (или така оди приказната).

Како коктелот за поспана девојка влијае на спиењето
Односите и газираните работи што се користат во рецептите за коктели за поспани девојки може малку да варираат, но важните делови – сок од  вишна и магнезиум во прав – се ѕвездите. И двете овие состојки се покажаа во некои ограничени истражувања за поддршка на релаксација и промовирање на спиењето.

Сок од вишна: мелатонин и антиинфламаторно
И слатките цреши (оние кои најверојатно ќе ги грицкате) и курвите (кои обично ги наоѓате во пити и други производи) се преполни со витамини, минерали, антиоксиданси и антиинфламаторни својства.

Но,  вишните, исто така наречени цреши Montmorency, доаѓаат со некои дополнителни хранливи материи, кои им дадоа репутација за подобар сон:

Природно високи количини на мелатонин, „хормонот за поспаност“.
Триптофан, амино киселина која се користи во производството на серотонин и мелатонин. (Тоа е исто така зошто вашата вечера со мисирки може да ја поврзете со поспаност.)
Во мали студии на постари возрасни лица со несоница, пиењето сок од курва од цреша пред спиење резултирало со подолг и помирен сон.

И додека мелатонинот и триптофанот од  вишни изгледаат очигледни причини за промовирање на подобар сон, Пирт вели дека причината зошто сокот од  вишна може да ви помогне да се опуштите, може да се должи и на неговите антиинфламаторни ефекти.

„Веројатно има некаква корист од содржината на мелатонин во сокот од  вишна, но некои мали студии сугерираат дека главната придобивка се антиинфламаторните својства на  вишните“, објаснува таа. „Антиинфламаторната храна како  вишната може да помогне да ги намалиме нашите хормони на стрес и да не направиме поспособни да се опуштиме и да влеземе во состојба на сон“.

Конзумирањето неколку вишни пред спиење, исто така, може да донесе малку релаксација и да ви помогне да добиете некои ZZZs, но  вишни може да биде тешко да се најдат. Сокот од  вишни, од друга страна, веројатно е полесно достапен во вашата локална самопослуга. Peart предлага да изберете сок кој е незасладен (без додадени шеќери).

Магнезиум: природен мускулен релаксатор
Другата главна состојка во макетот за поспана девојка е магнезиум во прав.

„Магнезиумот е вклучен во стотици различни реакции во вашето тело. Се користи за многу различни работи“, споделува Пиарт. „Тоа е прилично вообичаен додаток што го користат многу луѓе. А една од неговите придобивки е тоа што може да промовира физичка и ментална релаксација (чувство на смиреност), што би можело да го направи магнезиумот корисно средство за спиење за некои луѓе.

Постојат неколку различни видови на додатоци на магнезиум на располагање, а рецептите за моктели за поспани девојки што ги наоѓате на интернет не секогаш укажуваат кој вид да се користи.

Peart предлага магнезиум глицинат како прв избор за промовирање на релаксација. Други, како магнезиум цитрат, имаат поголема веројатност да имаат лаксативно дејство, што може да ги попречи вашите цели за спиење.

Истражувачите велат дека околу половина од населението на САД не добива доволно магнезиум во нивната исхрана.

Ако сакате да пробате малку во вашиот вечерен моктел, Peart предлага да започнете со 100 до 200 милиграми (мг) магнезиум. Можете исто така да го зголемите внесот на храна богата со магнезиум како јаткасти плодови, семки, мешунки и цели зрна.

Но запомнете, магнезиумот може да делува како природен мускулен релаксант, кој може да ви помогне малку да се одморите, но тоа не е лек за се.

„Магнезиумот не предизвикува директно спиење“, појаснува Пирт. „Но, тоа може да ви помогне да се опуштите за да можете да заспиете. Значи, индиректно, тоа би можело да биде корисно“.

Функционира ли коктелот за поспана девојка?
Комбинирањето на сок од вишна и магнезиум во прав во елегантен моктел за поспана девојка може да помогне да се постигне подобар ноќен сон. Но, тоа не е магичен куршум.

„Би го ставил во категоријата „вреди да се проба“, сè додека немате медицински состојби кои го прават ризично за вас да имате  вишни или магнезиум“, советува Пирт. „Ако вашите опции се нешто како моктел за поспана девојка наспроти лек за помош за спиење, би рекол дека е во ред да пробате нешто вакво прво пред да се свртите кон лековите“.

Таа предлага да го пробате моктелот околу еден час пред спиење. Тоа ќе му даде време да работи преку вашиот систем.

Но, сметајте го моктелот за поспана девојка како само уште една авенија за да му помогнете на вашето тело да се подготви за кревет. За да работи ефикасно, треба да се комбинира со други активности што предизвикуваат сон, како што се исклучување на електрониката еден час пред спиење, вклучување во активности за смирување пред спиење и одржување на редовно време на спиење и будење.

„Можеби уште помоќна од самите состојки е неговата улога во ритуалот на подготвување на вашето тело за спиење – она што ние го нарекуваме хигиена на спиењето“, вели Пирт. „Значи, ако вклучите моктел за поспана девојка во рутина што го промовира спиењето, поверојатно е дека тој ќе биде ефикасен“.

Спиењето е критичен дел за одржување на вашето тело и вашиот ум здрави. Значи, важно е да најдете начини да бидете сигурни дека го добивате остатокот што ви треба. Ако сакате да се обидете да го додадете макетот за поспана девојка во вашата рутина пред спиење, разговарајте со давател на здравствена заштита за какви било хронични состојби или лекови кои можеби нема да реагираат добро со сок од цреша или магнезиум во прав.