Зошто чувствувате замор по јадење? Еве неколку причини

Заморот по изедениот оброк може да биде последица од намирниците што сте ги јаделе или навиките во спиењето.

Некои намирници и одредени оброци може да предизвикаат силен замор дополнително, а постпрандијалната сомноленција е состојба на замор што ја чувствуваме по консумирањето на оброк и означува нагло зголемување, но и намалување на енергијата. Истражувачите нудат голем број теории за тоа што предизвикува замор после јадење, но се согласуваат во едно – станува збор за природниот одговор на организмот кој не мора да биде знак за загриженост.

ЗОШТО СМЕ УМОРНИ ПО ОБРОЦИТЕ?

Заморот или проблеми со концентрацијата по оброк се вообичаени, а овој тежок замор се јавува во зависност од тоа што сте јаделе, кога сте јаделе и колку сте јаделе. Еве неколку фактори кои можат да бидат причина за овој проблем.

ВИДОТ НА ХРАНА ШТО ЈА ЈАДЕТЕ

Храната богата со протеини со јаглехидрати може да ве успие повеќе од останатата храна. Некои научници веруваат дека некои луѓе се позаморени после оброк бидејќи нивното тело произведува повеќе серотонин, а тоа е хемикалија која игра голема улога во регулирањето на циклусите на расположението и спиењето. Аминокиселината наречена триптофан, која се наоѓа во многу намирници богати со протеини, помага во производството на серотонин. Поради оваа причина, консумирањето на вакви јадења може да предизвика чувство на замор.

Тој се наоѓа во овие намирници:

 • Лосос
 • Пилешко месо
 • Јајца
 • Спанаќ
 • Семки
 • Млеко
 • Соја
 • Сирење

Храната што содржи висока процент на јаглехидрати:

 • Тестенини
 • Ориз
 • Бел леб
 • Колачи, крофни, бисквити…
 • Млеко
 • Шеќер и бонбони

Комбинацијата на јаглехидрати и протеини често се јаде пред спиење, како снегулки со млеко, а тоа може да влијае и на сонот.

КОЛКУ ХРАНА ЈАДЕТЕ?

Замор после оброк често може да се појави доколку тој бил обилен, па овој проблем го имаат и оние кои почесто се хранат на овој начин. Кога јадеме, шеќерот во крвта расте, па може да дојде до зголемување на енергијата, но и нагло опаѓање. Но, постојат некои други фактори кои можат да придонесат за постпрандијален замор или замор по јадење.

 • Лош сон во текот на ноќта може да предизвика замор во текот на денот
 • Алкохол со оброкот, особено во текот на денот