Зошто сонцето ве уморува? Еве 7 причини

Вашето тело работи прекувремено за да ве разлади во топлите денови, предизвикувајќи замор од сонцето. Топлите летни денови се наменети да ги поминете на отворено. Иако сончевите зраци може да ве енергизира, поминувањето многу време на сонце - дури и ако пиете леден чај додека уживате во најновото читање на плажа - може да ве задуши да зевате и да имате желба за дремка.

Вашето тело работи прекувремено за да ве разлади во топлите летни денови, предизвикувајќи замор од сонцето. Топлите летни денови се наменети да ги поминете на отворено. Иако сончевите зраци може да ве енергизира, поминувањето многу време на сонце – дури и ако пиете леден чај додека уживате во најновото читање на плажа – може да ве задуши да зевате и да имате желба за дремка.

Дали е можно сонцето да ве заморува?

„Топлината е повеќе виновна“, вели лекарот од примарната здравствена заштита, д-р Метју Баџет. „Вашето тело мора да работи понапорно за да ве разлади“.

Колку сте активни додека сте надвор и количината на вода што ја пиете исто така влијае на вашата енергија. 7 причини зошто се чувствувате поспано откако сте на сонце
 

1. Вашето тело се обидува да се излади
Без разлика дали е ладно или топло надвор, вашето тело постојано работи на одржување на нормална телесна температура. Кога температурите растат во лето, потењето е главниот начин на кој вашето тело се лади. Потењето може да изгледа пасивно, но вашето тело напорно работи и ве прави да се потите.

„Вашето отчукување на срцето и метаболизмот се зголемуваат кога се потите“, вели д-р Баџет.

Вашиот метаболизам користи калории од храна и пијалоци за да ги поттикне функциите на телото како што се дишењето и циркулацијата на крвта. Кога сте жешки, вашите крвни садови се шират и испраќаат повеќе крв на површината на вашата кожа.

Овој процес, наречен вазодилатација, овозможува топлата крв да се олади додека патува во близина на површината на вашата кожа. Вазодилатацијата е и причината зошто може да изгледате поцрвенето или црвенило во лицето кога ви е топло.

2. Влажно е
Топлина плус влажност се двојни енергетски заперувачи.

„Се чувствувате поладно додека капките пот испаруваат од вашата кожа“, вели д-р Баџет. „Но, во влажни клими, веќе има многу капки вода во воздухот. Потните зрнца испаруваат побавно, па вашето срце и тело работат уште понапорно за да ве разладат“.

3. Не пиете доволно течности
Сета таа пот што капе од вашето тело е знак дека губите многу течности. Ако не пиете доволно течности за замена, може да станете дехидрирани. Замор (замор), како и зголемена жед, главоболки и помалку паузи за мокрење, се сите знаци на дехидрација.

Дехидрацијата предизвикува и опаѓање на крвниот притисок.

„Се чувствувате уморни затоа што помалку крв тече во мозокот и органите“, вели д-р Баџет.

4. Пиете погрешни пијалоци
Лесно е да се спушти еден, два или повеќе ледени жестоки селцери или пива на жешко од денот. Но, мешавината на алкохол и летни горештини може да доведе до дехидрација, замор и други опасности.

„Алкохолот е диуретик. Ве тера да мочате почесто, па губите течности“, објаснува д-р Баџет. „Исто така, помала е веројатноста да забележите дека се прегревате кога пиете алкохол. Тоа е исто така вазодилататор, така што уште помалку крв може да оди во вашиот мозок“.

5. Вашата здрава исхрана е на одмор
Засладениот ладен чај, сладоледот и солените грицки имаат подобар вкус во лето. Иако нема ништо лошо во повременото уживање, на овие намирници и пијалоци им недостасуваат хранливи материи што му се потребни на вашето тело за енергија. Наместо тоа, ќе доживеете брзи скокови и падови на шеќерот во крвта. Можеби ќе ви треба дремка по тој привремен излив на енергија поттикната од шеќер.

6. Вашата кожа е оштетена од сонцето
Дури и кога носите крема за сончање, моќните ултравиолетови (УВ) зраци на сонцето сè уште влијаат на вашата кожа. Изложеноста на утринската УВ светлина е енергична и ни помага да се будиме секое утро. Но, премногу сонце може да доведе до изгореници.

„Изгорениците од сонце ја зголемуваат температурата на вашето тело и бараат енергија за заздравување“, забележува д-р Баџет.

Силно изгорената кожа од сонце тешко ја задржува влагата, што влијае на потењето и го зголемува ризикот од дехидрација.

7. Вие сте во пад
Многу луѓе се чувствуваат уморни после ручекот – озлогласениот попладневен пад. Ова поспано време се совпаѓа со времето од денот кога сонцето е најсветло.

„Вашиот природен деноноќен ритам ве заморува помеѓу 13 и 15 часот“, споделува д-р Баџет. „Затоа сиестата или дремките по ручекот се популарни во некои европски и медитерански земји“.

Дали сте уморни или е топлотна исцрпеност?
Иако може да се чувствувате претерано по еден ден на сонце, заморот од сонце обично не претставува ризик по здравјето. Но, болестите предизвикани од топлина како топлотна исцрпеност и топлотен удар се.

Топлинската исцрпеност предизвикува екстремен замор. Имате и други симптоми како грчеви во мускулите, гадење и главоболки.

„Ова се знаци дека вашето тело работи премногу напорно за да се олади и одржува здрава телесна температура“, вели д-р Баџет.

Ако не се оладите наскоро – со влегување во климатизирана зграда, земање ладен туш или ставање ладна крпа за миење на челото или задниот дел на вратот – може да преминете во топлотен удар.

Исто така наречена сончев удар, оваа сериозна состојба се јавува кога температурата на вашето тело е над 104 степени целзиусови (40 степени Целзиусови). Топлотниот удар може да биде опасен по живот и да ве изложи на ризик од оштетување на мозокот и откажување на органите.

Побарајте итна медицинска помош ако вие или некој со кого сте покажале знаци на топлотен удар:

Конфузија, вртоглавица или несвестица.
Брзо отчукување на срцето и дишење.
Гадење и повраќање.
Кожа која е сува (без пот), бледа или зацрвенета.
5 чекори за да останете полни со енергија кога сте на сонце
Овие совети можат да ви дадат повеќе енергија за да можете повеќе да се забавувате на сонце:

Борете се со заморот со храна која има електролити, како лубеница и банани.
Спречете ја дехидрацијата со пиење вода, пијалоци со електролити или летен пијалок со овошје.
Барајте сенка под дрвја, шатори и чадори.
Брзо дремнете (пет до 10 минути), по можност внатре во климатизација.
Носете крема за сончање за да се заштитите од изгореници и да го намалите ризикот од рак на кожата.
Чувството на умор откако ќе поминете време на сонце не е невообичаено. Сепак, важно е да внимавате на вашето тело, особено кога работите или вежбате на топло. Ако забележите знаци на дехидрација или топлотна болест, побарајте ладно место за одмор и пијте повеќе вода.