10 изненадувачки здравствени придобивки од сексот

Добриот сексуален живот е добар за вашето срце. Покрај тоа што е одличен начин за подигнување на отчукувањата на срцето, сексот помага да се одржуваат нивоата на естроген и тестостерон во рамнотежа. Кога еден од нив е низок, почнувате да добивате многу проблеми, како остеопороза, па дури и срцеви заболувања. Почестиот секс може да помогне.

Придобивките од сексот се многу повеќе од бенефитот од спалната соба. Добриот сексуален живот е добар за вашето срце. Покрај тоа што е одличен начин за подигнување на отчукувањата на срцето, сексот помага да се одржуваат нивоата на естроген и тестостерон во рамнотежа. Кога еден од нив е низок, почнувате да добивате многу проблеми, како остеопороза, па дури и срцеви заболувања. Почестиот секс може да помогне.

1. Помага да ви се поткрене имунолошкиот систем
„Сексуално активните луѓе имаат помалку боледувања“, вели Ивон К. Фулбрајт, д-р експерт за сексуално здравје.

Луѓето кои имаат секс имаат повисоки нивоа на она што го брани вашето тело од бактерии, вируси и други натрапници. Истражувачите од Универзитетот Вилкс во Пенсилванија откриле дека студентите кои имале секс еднаш или двапати неделно имале повисоки нивоа на одредено антитело во споредба со студентите кои имале секс поретко. Сè уште треба да ги правите сите други работи што го прават среќен вашиот имунолошки систем, како што се:

Јадете правилно.
Останете активни.
Спијте доволно.
Бидете во тек со вашите вакцини.
Користете кондом ако не ги знаете двата ваши СПБ статуси.

2. Го зголемува вашето либидо
Копнееш за пожив сексуален живот? „Сексот ќе го подобри сексот и ќе го подобри вашето либидо“, вели д-р Лорен Штрајчер. Таа е асистент клинички професор по акушерство и гинекологија на Медицинскиот факултет Фајнберг на Универзитетот Нортвестерн во Чикаго.

За жените, сексот го подобрува подмачкувањето на вагината, протокот на крв и еластичноста, вели таа, а сето тоа го прави сексот да се чувствува подобро и ви помага да копнеете повеќе за него.

3. Ја подобрува контролата на мочниот меур кај жените
Силната карлица е важна за да се избегне инконтиненција, нешто што ќе влијае на околу 30% од жените во одреден момент од нивниот живот.

Добриот секс е како тренинг за мускулите на карличниот под. Кога доживувате оргазам, тој предизвикува контракции на тие мускули, што ги зајакнува.

4. Го намалува вашиот крвен притисок
Истражувањата сугерираат врска помеѓу сексот и понискиот крвен притисок, вели Џозеф Џ. Пинзон, доктор по медицина. Тој е извршен директор и медицински директор на Amai Wellness.

„Имаше многу студии“, вели тој. „Едно значајно истражување покажа дека сексуалниот однос конкретно (не мастурбацијата) го намалува систолниот крвен притисок. Тоа е првиот број на вашиот тест за крвен притисок.

5. Се брои како вежба
„Сексот е навистина одлична форма на вежбање“, вели Пинзоне. Нема да ја замени лентата за трчање, но има нешто важно.

Сексот троши околу пет калории во минута, четири повеќе калории отколку гледањето телевизија. Ви дава удар од еден до два удари: го зголемува пулсот и користи различни мускули.

Затоа зафатете се! Можеби ќе сакате да го исчистите вашиот распоред за да одвоите време за него на редовна основа. „Како и со вежбањето, конзистентноста помага да се максимизираат придобивките“, вели Пинзоне.

6. Го намалува ризикот од срцев удар
Добриот сексуален живот е добар за вашето срце. Покрај тоа што е одличен начин за подигнување на отчукувањата на срцето, сексот помага да се одржуваат нивоата на естроген и тестостерон во рамнотежа.

„Кога еден од нив е низок, почнувате да добивате многу проблеми, како остеопороза, па дури и срцеви заболувања“, вели Пинзоне.

Почестиот секс може да помогне. За време на едно истражување, мажите кои имале секс најмалку двапати неделно имале половина помала веројатност да умрат од срцеви заболувања отколку мажите кои ретко имале секс.

7. Ја намалува болката
Пред да посегнете по аспирин, обидете се да доживеете оргазам.

„Оргазмот може да ја блокира болката“, вели д-р Бери Р. Тоа ослободува хормон кој помага да се подигне вашиот праг на болка.

Стимулацијата без оргазам исто така може да направи трик. „Откривме дека вагиналната стимулација може да ја блокира хроничната болка во грбот и нозете, а многу жени ни кажаа дека гениталната самостимулација може да ги намали менструалните грчеви, артритичните болки, а во некои случаи дури и главоболката“, вели Комисарук.

8. Може да го направи ракот на простата помала веројатност
Сексот може да помогне да се избегне рак на простата.

Мажите кои често ејакулирале (најмалку 21 пати месечно) имале помала веројатност да заболат од рак на простата за време на едно истражување, објавено во списанието на Американското медицинско здружение.

Не ви треба партнер за да ја искористите оваа придобивка: сексуалниот однос, ноќната емисија и мастурбацијата беа дел од равенката.

Не е јасно дека сексот бил единствената причина што била важна во таа студија. Многу фактори влијаат на ризикот од рак. Но, повеќе секс нема да му наштети.

9. Го подобрува сонот
Можеби ќе кимнете побрзо по сексот и тоа со добра причина.

„По оргазмот се ослободува хормонот пролактин, кој е одговорен за чувството на релаксација и поспаност“ по сексот, вели Шини Амбардар, д-р. Таа е психијатар во Западен Холивуд, Калифорнија.

10. Го ублажува стресот
Да се биде близок со партнерот може да го смири стресот и анксиозноста.

Амбардар вели дека допирањето и гушкањето може да го ослободи природниот „хормон за добро чувство“ во вашето тело. Сексуалното возбудување ослободува мозочна хемикалија која го зајакнува системот за задоволство и наградување на вашиот мозок.

Сексот и интимноста можат да ја зголемат и вашата самодоверба и среќа, вели Амбардар. Тоа не е само рецепт за здрав живот, туку и среќен.