10 најздрави намирници во светот

Идеален сојузник за добар имунитет се здравите намирници. Доколку веќе почнавте да размислувате што треба да смените во исхраната, прочитајте го списокот од десет намирници кои се прогласени за најздрави во светот. Пробајте некои од нив да внесете во секојдневното мени

Интегрални тестенини – најздрав облик на тестенини кои содржат три пати повеќе влакна од која било друга тестенина.

Печурки – одлична замена за црвеното месо. Печурките го регулираат нивото на естроген кај жените и штитат од рак на дојка.

Јачмен – борец против покачен холестерол.

Ореви – намирница богата со омега-3 масни киселини.

Путер од кикиритки или бадеми – овие со протеин богати намирници содржат мононезаситена (олеинска) масна киселина која е добра за срцето.

Квиноја – станува збор за семки од билка која е сродна со спанаќот. Богата е со белковини, аминокиселини, фосфор, магнезиум и железо, и дава енергија.

Безмасно млеко – содржи калциум, витамин Б и Д, инаку познат како борец против ракот.

Булгур – напола сварена, исушена и здробена пченица богата со железо, фосфор, цинк, манган, селен, магнезиум, калиум и витамин Б.

 

Боровинки – одличен антиоксидант и мошне корисен за јакнење на крвните садови.

Леќа – позната како енергетски вредна намирница заради високата концентрација на Б витамин големи количества јаглехидрати.