10 непријатни прашања што треба да му ги поставите на вашиот лекар

Не е секогаш лесно да се зборува за чудни работи што се случуваат со вашето тело. Всушност, може да биде сосема непријатно да се признае кога нешто не е во ред. Вие не сакате никој да го минимизира она што го доживувате или со тоа што ќе се смеете на тоа или со тоа што целосно ќе го отфрлите. А вербализирањето дека нешто не е во ред може да биде страшно бидејќи тогаш се чувствува пореално.

Од мириси до бои, повеќе од во ред е да му ги поставите на вашиот лекар овие прашања.Не е секогаш лесно да се зборува за чудни работи што се случуваат со вашето тело. Всушност, може да биде сосема непријатно да се признае кога нешто не е во ред. Вие не сакате никој да го минимизира она што го доживувате или со тоа што ќе се смеете на тоа или со тоа што целосно ќе го отфрлите. А вербализирањето дека нешто не е во ред може да биде страшно бидејќи тогаш се чувствува пореално.

Но, вие не треба сами да се справувате со здравствените грижи. Вашиот доктор е тука за да одговори на сите прашања што можеби ги имате за вашето тело – да, дури и (и особено!) на срамните. Големи се шансите дека го виделе и доживеале она низ што поминувате и можат да понудат одреден увид. Или ако мислат дека нешто се случува со вашето здравје, можете да работите заедно за да најдете решенија.

Пациентите се позадоволни кога одат кај истиот општ лекар подолго време

Еве неколку непријатни прашања што можеби сте ги сретнале во вашиот живот, а кои вреди да ги поставите на лекар.

Дали бојата на мојот вагинален исцедок е нормална?
Бојата на вашиот вагинален исцедок може да варира доста и да зависи од многу фактори, вклучувајќи го и местото каде што сте во менструалниот циклус.

Но, исцедокот кој е жолт, зелен или сив сигнализира дека може да има проблем – а густиот исцедок кој личи на урда често е знак на габична инфекција. Никогаш не е болно да го прашате вашиот давател на здравствена заштита што е нормално.

„Бидете подготвени да разговарате за бојата, конзистентноста и мирисот на исцедокот, како и за секое чешање и дали се чини дека е поврзано со сексот или вашиот менструален циклус“, вели Об/Гин Олуватосин Гоје, доктор на науки.

Дали треба да се грижам за вагиналниот мирис?
Општо земено, ако вашата вагина има силен мирис – мирис што може да го опишете како „рибен“ – тоа може да биде знак за бактериска вагиноза, многу честа вагинална инфекција. Ова се развива кога pH рамнотежата на вашата вагина станува неурамнотежена. Бактериската вагиноза може да се третира со антибиотици или во форма на таблети или вагинален гел или маст. Можете да одлучите што е најдобро во разговор со вашиот лекар. „Образованието е клучно, бидејќи БВ може да предизвика многу емоционални и психички нарушувања“, вели д-р Гоје.

Mногу прдам. Дали е ова лошо?
Прдењето – или ослободувањето на вишокот воздух низ вашиот интестинален тракт – е и нормално и природно. (За некои деца, прдењето е исто така смешно.) Постојат многу причини зошто можеби многу прдите, вклучително и лекови, исхрана, па дури и породување. Премногу гасовити понекогаш може да биде знак за апнеја при спиење или (ретко) рак на дебелото црево, па ако честото прдеж продолжува и ве мачи, разговарајте со доктор.

„Доколку количината на гас ви прави непријатно, консултирајте се со вашиот локален гастроинтестинален лекар за проценка и препораки“, вели гастроентерологот Кристин Ли, доктор на науки. „Ако тоа влијае на вашиот живот на негативен начин, треба да го проверите“.

Многу мочам. Што е нормално?
Колку често треба да мочате? Според урологот Петар Бајиќ, лекар, навистина зависи од тоа што пиете – на пример, алкохолот и кофеинот може да ве натераат да мочате повеќе – колку пиете, па дури и од големината на мочниот меур. Некои луѓе мочаат 10 пати на ден; други луѓе мочаат четири пати на ден. Еден ден може многу да мочате; во другите денови, воопшто не многу.

Но, ако вашата вообичаена рутина за мочање е многу различна одеднаш, тоа може да биде знак дека нешто не е во ред. Ако морате да мочате повеќе може да значи дека имате инфекција на уринарниот тракт, хиперактивен мочен меур или (посериозно) дијабетес.

Морам да станам навечер за да мочам доста. Што се случува?
Лоши вести: кога ќе стареете, морате почесто да мочате – а тоа вклучува и повеќе мочање ноќе. Но, ако сте на возраст меѓу 65 и 70 години и користите бања повеќе од два пати навечер (или над 70 години и мочате повеќе од три пати секоја вечер), тоа е причина за загриженост.

„Ако уринирате повеќе од 10 пати во 24 часа, тоа може да биде премногу“, вели урологот Емили Слопник, доктор на науки.

Честото мокрење може да биде знак за здравствена состојба, како проблем со простатата или дијабетес.

Но, генерално, ако вашите прекини со спиење стануваат проблем, ограничете го внесот на течности на два часа пред спиење и земајте какви било диуретици попладне. И следете што јадете и пиете, за да можете точно да одредите што може да ве натера да мочате толку многу ноќе.

Како треба да изгледа и мириса моето мочање?
Кога сте здрави и хидрирани, бојата на урината треба да биде некаде помеѓу безбојна и бојата на светла слама и мед. Кога сте дехидрирани, вашата урина ќе биде поконцентрирана и, според тоа, потемно жолта или килибарна.

„Сосема е нормално бојата на вашата урина да варира малку од ден на ден“, вели д-р Бајиќ. „Но, треба да остане во одреден опсег на жолта боја“.

Драстичните промени може да укажуваат или на безопасни работи (неодамна сте јаделе одредена храна, на пример) или на посериозни проблеми (крв во урината, заболување на црниот дроб). Следете што се случува – и ако сте загрижени од промените што ги гледате, повикајте го докторот.

Вашето мочање не треба да има мирис. Но, д-р Бајиќ забележува дека дехидрираноста може да ѝ даде на урината благ мирис, додека оние кои пијат кафе, исто така, може да забележат мирис на нешто поинакво.

Откривањето на уште позабавен мирис на мочање може да значи дека нешто друго не е во ред. Мирисот на амонијак може да укаже на инфекција на уринарниот тракт (ИУТ) или камења во бубрезите. Пишањето што мириса слатко или овошно може да биде знак за дијабетес или хипергликемија (висок шеќер во крвта).

Имам проблем со мочање. Што значи тоа?
Не грижете се: Многу е вообичаено мажите и луѓето на кои им е доделено машкото раѓање да имаат проблеми со мокрењето, особено кога стареат до 50-тите и повеќе. Тоа често се должи на зголемена простата. Но, да се биде стратешки за хидратација, да се моча кога се чувствувате како да треба да одите и да избегнувате додатоци во исхраната се добри решенија. „Кога треба да одите, одете“, вели урологот Бред Гил, д-р, MS. „Не држете го затоа што мочниот меур не е толку трпелив како кога бевте помлади“.

Дали мојот измет е нормален?
Д-р Ли забележува дека не е невообичаено да се има измет со различна боја. На пример, ако јадете многу зелен зеленчук (добра работа!), вашиот измет исто така може да биде зеленикав. Сепак, зелениот измет може да сигнализира и несакан ефект на одредени лекови што ја менуваат бактериската флора на цревата – или работи како синдром на нервозно дебело црево, паразит, па дури и бактериска или вирусна инфекција.

Дополнително, изметот кој е во која било боја, освен кафеава – со други зборови, црвеникава, сивкаста, жолтеникава или црна нијанса – може да сигнализира дека нешто не се случува со вашето тело. Во овие случаи, посетата на лекар е дефинитивно во ред.

Д-р Ли исто така објаснува дека изметот исто така може да има секакви различни форми. Идеално, треба да биде како трупец со пукнатини на површината. Сепак, водена или мека дијареа може да значи дека сте болни, имате труење со храна или некои други дигестивни или цревни проблеми. Ако имате постојана дијареа, дефинитивно посетете лекар.

Зошто ми мирисаат нозете?
Смрдливите стапала никогаш не се пријатни. Но, шансите се добри ако сте спортист или редовно вежбате, понекогаш ќе имате миризливи стапала.

„Стапалата мирисаат на оцет кога премногу се потат, а влагата е во интеракција со бактериите на вашата кожа“, објаснува педијатарката Џој Роланд, ДПМ. „Бактериите всушност ја јадат вашата пот, а тоа создава кисел нуспроизвод што мириса на оцет“.

Но, може да имате и миризливи стапала ако имате здравствена состојба која може да ве натера да се потите прекумерно – како што се дијабетес, Паркинсонова болест или состојба на тироидната жлезда – или пореметување на кожата хиперхидроза. Секојдневното миење на стапалата, носењето чорапи што ја отстрануваат влагата и честото менување на чевлите, помагаат – иако ако ништо не ги спречува мирисите, можеби ќе треба да разговарате со давател на здравствена заштита.

Ги глумам моите соништа ноќе. Што се случува?
Кога ќе достигнете РЕМ сон – периодот на спиење во кој најмногу сонувате – вашето тело е парализирано. Тоа ве штити од остварување на вашите соништа и потенцијално да се повредите себеси или вашиот партнер.

Но, ако имате пореметување на однесувањето на РЕМ спиењето (РБД), вашите мускули не се парализирани, што значи дека може да зборувате во сон или физички да се нафрлите, па дури и да не го знаете тоа. „Бидејќи прекинувачот во мозочното стебло или мозокот повеќе не ве имобилизира, вашите мускули се слободни да ги извршуваат активностите во вашите соништа“, вели специјалистот за спиење и невролог Мари Хорват, MD, MS.

Не само што ова може да предизвика стрес во вашата врска, туку и RBD е поврзана со развој на одредени невродегенеративни нарушувања.

За да ги ублажите овие ефекти, можеби ќе можете да земате лекови за лекување на RBD или да ја преуредите вашата спална соба имајќи ја предвид безбедноста. Разговорот со лекар може да помогне да се одреди најдобриот начин на дејствување.