Лук + лимон = комбинација која ги топи масните наслаги од стомакот

Вежбањето е најефикасен метод за постигнување на саканата фигура, но одредени намирници можат исто така да помогнат

Рамниот стомак е една од најпосакуваните желби, но и најтешко достижни, со оглед на тоа што модерниот начин на живеење не ни остава многу време за вежбање или секојдневно подготвување домашни оброци. Секако, вежбањето е најефикасен метод за постигнување на саканата фигура, но одредени намирници можат, исто така, да помогнат.

Како може да ви помогне лукот?

Постојат многу медицински издржани студии кои ја потврдуваат корисноста на лукот во многу случаи кога е загрозено нашето здравје, па така е и при губење на прекумерна тежина. Тој помага за подобра циркулација и доволно брз метаболизам кој ќе согорува калории многу поефикасно. Исто така, лукот дава чувство на ситост, што значи дека помалку јадете.

Каква е улогата на лимонот?

Лимонот е цитрус кој ефикасно помага во исфрлање на токсините, хидратација на телото и снабдување со доволно витамини и минерали. Сето ова помага за согорување на масните клетки.

Како да ги употребите лимонот и лукот за слабеење?

so-luk-i-limon-do-ramen-stomak-ednostaven-recept-koj-ke-vi-pomogne-da-gi-simnete-masnite-naslagi-od-stomakot-4.jpg

Потребни состојки:


  • 3 исечкани чешниња лук
  • 4 кружни парчиња лимон
  • 1 чаша млака вода
  • 3 капки маслиново масло

Измешајте ги лукот и лимонот, додајте ги во топлата вода и додајте го маслиновото масло. Оставете да отстои 20-25 минути и промешајте. Процедете, па испијте ја количината, може да додадете мед или јаворов сируп.