14 намирници кои се здрави и нискокалорични

Постојат намирници кои имаат огромен бенефит за здравјето, заради тоа што содржат многу витамини и минерали, а можат да се вклопат во секоја диета или режим на исхрана

Ограничувањата во исхраната се секојдневие на милиони луѓе во светот. Заради одредени здравствени состојби или заради регулирање на телесната тежина, броењето калории или одрекувањето од одредени намирници е реалноста со која се соочуваат. Сепак, нутриционистите уверуваат дека постојат намирници кои имаат огромен бенефит за здравјето, заради тоа што содржат многу витамини и минерали, а можат да се вклопат во секоја диета или режим на исхрана и никако не му пречат на телото да согорува калории. Тие содржат минимален број калории, заради што и да сте на диета, не се ограничени количините во кои можете да ги консумирате.

Дел од здравата храна за која не мора да броите калории се и:

 • Целер
 • Рукола
 • Краставица
 • Диња
 • Јагоди
 • Зелена салата
 • Домати
 • Брокула
 • Карфиол
 • Алги
 • Грашак
 • Цитруси
 • Боровница
 • Малини