8 БИЛКИ ЗА РАСТ НА КОСАТА КОИ МОРА ДА ГИ ЗНАЕТЕ 1 ДЕЛ

Природата е извор на многу хранливи материи уште од векови. Од прекрасни маски за лице кои го разубавуваат тенот до миење на косата што ги прави плитките силни и убави, природата е навистина богата во она што ни го дала. Всушност, можеби сме создале револуционерни производи за убавина и коса со додавање на конзерванси, но не можеме да негираме дека тие влијаат на моќта на состојките во нив и исто така ни штетат на долг рок. Значи, знакот е да се вратиме на основите. Време е да започнете со користење или повторно користење на билки за раст на косата.

Природата е извор на многу хранливи материи уште од векови. Од прекрасни маски за лице кои го разубавуваат тенот до миење на косата што ги прави плитките силни и убави, природата е навистина богата во она што ни го дала. Всушност, можеби сме создале револуционерни производи за убавина и коса со додавање на конзерванси, но не можеме да негираме дека тие влијаат на моќта на состојките во нив и исто така ни штетат на долг рок. Значи, знакот е да се вратиме на основите. Време е да започнете со користење или повторно користење на билки за раст на косата.

Билките за раст на косата ги има во многу шампони. Треба да ја знаете само грижата што сакате да ја решите и измислувањето што можете да го подготвите за да и помогнете на вашата коса да стане посилна и поубава.

1. Рузмарин

Сега, ова е една од најчестите и најпопуларните билки за раст на косата. Маслото од рузмарин е главно есенцијално масло кое може да се користи со кое било друго масло за носење, како кокосово или маслиново масло. Има многу предности, а исто така помага во спречување на сивата коса. Ако страдате од ронлив скалп или имате состојби како првут, маслото од рузмарин помага во смирување на скалпот и ја третира состојбата. Потоа отвора пат за здрав раст.

2. Алое Вера

Гелот од алое вера е благодет кога станува збор за нега на коса или нега на кожа. За да поттикнете здрав раст на косата, потребна ви е добра и избалансирана pH вредност. Тоа е местото каде што гелот од алое вера доаѓа на сликата. Работи и како природен регенератор и го спречува опаѓањето на косата. Едноставно нанесете го на скалпот и косата и оставете гелот да делува кон целосна исхрана.

3. Гинко билоба

Ако сè уште не сте слушнале за оваа магична билка, треба да обрнете внимание сега. Ова е корисно не само за косата, туку и за кожата. Познато е дека ефикасно ја стимулира циркулацијата на крвта и протокот низ телото. Ова помага косата да расте подобро и побрзо, што доведува до претрупан прамени. Ова исто така помага да се добие почиста кожа. Бројни студии докажаа дека додатоците на Гинко билоба се одлични за оние кои страдаат од недостатоци кои влијаат на фоликулите на косата.

4. Пеперминт

Друга лесно достапна билка која е благодет за вашата коса, пеперминтот неверојатно помага при растот на косата. Понатаму, го смирува и смирува иритираниот скалп, во исто време ги стимулира фоликулите на косата, што доведува до подобар раст на косата. Ова е повеќе билка за скалпот отколку за коса, но здравиот скалп секогаш отвора пат за здрава коса. Исто така е одличен за лекување на габични инфекции и состојби како првут. Можете или да користите есенцијално масло од пеперминт заедно со кое било масло за носење по ваш избор, или можете да изберете шампони и балсами од асортиманот на пеперминт на која било позната марка. Вашата коса ќе ви се заблагодари за тоа, верувајте ни.

5. Лаванда

Овие прекрасни кадифено-розови цветови се неверојатно убави, нели? Но, тие не се само добри за гледање. Лавандата е исто така одлична за смирување на скалпот и се ослободува од секоја габична или бактериска инфекција во неа. Етеричните масла од лаванда се лесно достапни и може да се користат со масло за носење по ваш избор; кокос, маслиново или било кој друг. Друг начин на кој лавандата може да ви помогне е преку голтање чај. Консумирањето чај од лаванда е одлично за косата и здравјето воопшто.

6. Коњска опашка

Колку и да звучи смешно името, ова е една билка која може да биде магична за вашата коса. Понатаму, тоа е исто така една билка која се користи во речиси сите производи за коса. Ја зајакнува косата, го спречува опаѓањето и кршењето на косата, а исто така добро ги прави коските поцврсти, поради присуството на силициум диоксид. Можете или да го земете како додаток (кој е широко достапен) или да најдете производ кој користи коњско опавче како главна состојка. Сепак, има еден збор на претпазливост што би сакале да го прошириме. Конска опашка е диуретичка билка. Тоа значи дека конска опашка може да ве дехидрира. Пијте многу, многу вода за да се одржувате будни, да трчате и хидрирате за да можете да ги искористите придобивките од билката без да се грижите за себе.

7. Бурдок

 

Оваа конкретна билка е богата со масни киселини, па дури и со соединенија на фитостерол. Ова значи дека не само што го спречува опаѓањето на косата, туку е ефикасен и за ладење на особено иритираниот и запален скалп. Всушност, исто така е докажано дека е ефикасно во обновувањето на растот на косата или грижата за состојби како што е псоријазата.

8. Коприва

Жарка од коприва помага во блокирање на производството на DHT, со што се спречува губење на косата. Не е познато дека промовира раст на нова коса. Но, спречувањето на губење на косата сигурно ви помага да добиете подебела грива. Копривата има и антигабични и антибактериски својства, што ја прави ефикасна во справувањето со состојби како првут.

 

 

о.р.