Како полесно да се расоните?!

Имате проблем со станувањето во раните утрински часови? Тешко ви е да се разбудите и да почнете со своите дневни активности? Постојат неколку начини што ќе ви помогнат во тоа.

Одбегнувајте предјадење
Важно е да се храните здраво за да имате доволно енергија. Не консумирајте брза храна, не земајте преголеми оброци и не заборавајте да ја контролирате тежината.
Внесувајте протеини
Протеините помагаат вашиот стомак и мозок да се чувствуваат добро, да бидете сити и да не посегнувате по, на пример, чипс. Во една студија, волонтерите чие дневно внесување на протеини паднало под 15% од вкупниот број калории, биле многу погладни и јаделе повеќе грицки дневно. Поради тоа тие качувале два килограми месечно. Тврдо варените јајца и јогуртот се голем извор на протеини и одличен избор за појадок.
Црно чоколадо за расонување
Да, добро прочитавте, црното чоколадо има идеална количина тебромин што може да ве разбуди, а да не предизвика хроничен замор. Тоа содржи и антиоксиданси што го намалуваат ризикот од срцеви напади и го зголемуваат расположението.
Кафе
Нема потреба да се откажувате од кафето или да чувствувате вина затоа што тоа е првото нешто на кое помислувате наутро. Последните истражувања покажаа дека кафето го намалува ризикот од добивање рак на кожата за дури 20%, ризикот од мозочен удар за 25% и од рак на простата за дури 60%. Пијте кафе со малку млеко со ниска масленост за да ги намалите калориите.
Во кревет одете порано
Оние што се ноќни птици половина од спиењето го поминуваат по 5.30 часот наутро, јадат брза храна и имаат поголем индекс на телесна тежина. Еден од најлесните начини е секојдневно да заспивате во исто време и во исто време да се будите, а по можност и порано да ги завршувате дневните обврски.
Јадете нешто крцкаво
Крцкавите намирници ја активираат работата на вилицата, ги будат мускулите на вашето лице, а вие станувате поактивни. Јаболкото има ист ефект и обезбедува доволно количество влакна.