Рецепт за кафе кое помага да се исчисти телото и да се ослободите од килограмите!

Важно е да се држите до ритуалот и секое утро да пиете кафе со оваа мешавина

За благодатите на кокосовото масло веќе одамна се зборува, дури и примерите кои се забележуваат во светски рамки, а како резултат на консумација на истото, се граничат со возможното и реалното. Во продолжение следуваат два рецепти за мешавина која можете да ја ставате во утринското кафе (домашно, црно и без млеко).

Првиот рецепт

Потребно:

  • ¾ шолја кокосово масло
  • ½ шолја мед
  • 1 лажица цимет
  • 1 лажица какао (по избор)

Начин на приготвување: Се измешајте во една тегла и секое утро по една кафена лажичка од оваа смеса додавајте во кафето.

 

Вториот рецепт

Потребно:

  • 1 филџанче масло од кокос
  • 1 филџанче кокос (за колачи)
  • три лажици природен шеќерен алкохол

Начин на приготвување: Се измешајте во блендер, ставете во тегла и по една лажица додавајте во утринското кафе.


Ваквото кафе ќе направи вашиот метаболизам да работи како часовник. Освен добро варење  ќе имате и чувство на зголемена енергија. Кога внесувате заситени масти како што е кокосовото масло во кафе, се смирува и се намалува процесот на варење на кофеинот и се отстрануваат неговите несакани ефекти. Со додавање на овие намирници во утринското каде ќе се намали чувството на глад, па помалку ќе јадете. Со намалување на количеството на храна, килограмите ќе исчезнуваат без многу мака.