5 здравствени придобивки зошто е добро да спиете гол

Постојат тони причини поради кои можеби се воздржувате од соблекување и прифаќање на придобивките од спиењето голи. Но, ако можете да спиете голи, ве охрабруваме да го сторите тоа бидејќи здравствените придобивки се неверојатни.

 Постојат тони причини поради кои можеби се воздржувате од соблекување и прифаќање на придобивките од спиењето голи. Но, ако можете да спиете голи, ве охрабруваме да го сторите тоа бидејќи здравствените придобивки се неверојатни.

Кога ќе ја фрлите облеката и ќе си дозволите да потонете во длабок сон без стегање на материјалот и кондицијата, вашата самодоверба може да се зголеми, температурата на вашата кожа може да најде одредена удобност и вашиот деноноќен ритам може да се врати на вистинскиот пат.

Сепак, спиењето гол е повеќе од само длабоко прашање на кожата.

Исто така, може да помогне да се намали ризикот од срцеви заболувања, да се намали нивото на стрес и да се помогне и на метаболизмот на вашето тело.

Дури и ако не го правите тоа секоја вечер, само да одлучите да ги истражите придобивките од спиењето голи неколку пати неделно може да направи чуда кога станува збор за квалитетен сон.

Ајде да ги погледнеме сите најдобри причини за спиење голи и да ви помогнеме да добиете пристојно затворено око.

Еве ги првите 5 причини (и некои здравствени информации) зошто треба да ги отфрлите пижамите пред спиење и да им се придружите на сите оние голи спијачи кои ја знаат тајната на слаткиот непрекинат сон…

Вашата кожа може да дише
Соблекувањето и спиењето голи овозможуваат подобра циркулација на воздухот што го олеснува дишењето на вашата кожа. Поголемиот дел од денот, вашите пазуви, стапала и долниот дел се покриени, така што ослободувањето на кожата во текот на ноќта им дава можност да дишат.

Одредени типови на долна облека и материјали може да предизвикаат прегревање на гениталиите бидејќи влагата и топлината создаваат средина за развој на вагинална инфекција. Ова може да доведе до секакви нешта од вагинални габични инфекции до дури и да имаат влијание врз плодноста кај мажите. Тестисите се исто така посреќни кога се ладат, што може да поттикне поголем број на сперматозоиди.

 

За оние кои имаат тенденција да бидат хронични заболени од страшната габична инфекција, со тоа што ќе им дозволите на вашите делови да дишат може навистина да ја направи разликата кога станува збор за борба против вагинална габична инфекција или за зголемување на влогот на прашањата за плодноста.

Оваа бесплатна циркулација на воздухот може да ги намали шансите за инфекција и да го одржи вашето тело здраво и избалансирано.

Спиењето гол исто така може да ви помогне да спречите кожни болести и други инфекции. Луѓето кои стануваат премногу жешки кога спијат може да бидат повеќе склони кон осип, воспаленија и други изливи. Спиењето голи навистина може да ви помогне да имате подобар ноќен сон и подобра кожа…

… За џабе не го викаат убав сон.

2. Ќе имате поздрав сон
Дали има нешто подобро од добар сон? Студијата спроведена на Универзитетот во Јужна Австралија за спиење голо покажа дека ако сакате подлабок сон, тогаш тргнете ги настрана пижамите.

Зошто?

Пред да заспие, телото треба да ја намали основната температура. Откриено е дека облеката го продолжува овој процес, па ви треба подолго време за да заспиете. Ако спиете голи, телото може побрзо да ја регулира температурата и тоа може да ви помогне побрзо да заспиете.

Ова е исто така добра вест за сите оние кои се борат со добар сон поради ноќното потење предизвикано од одредени здравствени состојби или дури и само со повисока телесна температура поради менопаузата или хормонските циклуси.

Спиењето на поладно е за подобро спиење и за да го направите ова ви треба подобра температура во спалната соба и пониска телесна температура.

Всушност, подобриот сон е многу важен за нашето целокупно здравје и благосостојба бидејќи во ова време нашите клетки се регенерираат, што доведува до подобро здравје и целокупно задоволство од животот.

3. Го зајакнува целокупното ментално здравје

Ако сте топка на стрес секој ден, спиењето голи може да ви помогне да се опуштите и опуштите. Според истражувачите од шведскиот универзитет за науки за животни, спиењето голи може да предизвика антистресни ефекти и е поврзано со љубовниот хормон, окситоцин. Нивото на окситоцин може да се зголеми додека спиете, особено ако спиете голи со партнерот бидејќи контактот кожа со кожа го ослободува овој хормон во крвотокот.

Не само што постелнината во вашиот роденденски костум може да поттикне ослободување на окситоцин, туку може и да го подобри вашиот љубовен живот и да поттикне чувство на самопочит и еротизам. Бидејќи кожата на контакт со кожата создава врска меѓу луѓето, тоа дури може да помогне да се одржуваат долгорочните врски на вистинскиот пат.

Дури и без климање со главата за секс, спиењето гол ви помага да се поврзете со попозитивна слика за телото.

Колку се чувствуваме поудобно и посигурни во животот, толку помалку сме под стрес. Имањето негативна врска со сликата за телото може да биде навистина штетно за нашето уживање во животот.

Всушност, откриено е дека оние кои учествуваат во натуристички активности имаат повисоки нивоа на задоволство од животот. Ова може да се должи на идејата за нормализирање на телото, ослободување од срамот.

4. Помага во регулирање на нивото на кортизол
Кортизолот е стероиден хормон, а исто така и хормон на стрес кој го произведуваат надбубрежните жлезди. Ако имате премногу од него, тоа може да направи хаос на телото.

Кортизолот е попознат како одговор на нашиот централен нервен систем и игра голема улога во изборот на борба или бегство. Но, тоа, исто така, прави многу повеќе, вклучувајќи помагање за балансирање на крвниот притисок и шеќерот во крвта, регулирање на нивото на нашата енергија и помагање во контролирањето на циклусот на спиење и будност.

Значи, ако вашиот кортизол е исклучен, може да има огромен ефект на потиснување кога станува збор за сè, од капацитет на мозокот до нивоа на стрес.

Не сте убедени?

Размислете за тоа на следниов начин: ако сте прегреани кога спиете, вашиот кортизол ќе остане висок, дури и откако ќе се разбудите. Ова може да доведе до анксиозност, зголемување на телесната тежина и низа други здравствени проблеми.

Спиењето голи може да помогне да се намали нивото на кортизол бидејќи помага да се одржи температурата на вистинското ниво.

Кога го имаме нивото на кортизол под контрола и се одмараме на идеална температура, помала е веројатноста да се разбудиме и ноќе, што доведува до подолго времетраење на спиењето и подобри шанси нашиот сон да достигне добар стандард за квалитет.

5. Можете да изгубите тежина додека спиете

Слабеење додека спиете наместо на испотена лента за трчање или стрес за согорување калории? Совршено.

Националниот институт за здравје откри дека спиењето гол може да му помогне на вашето тело да согорува повеќе калории преку зголемен метаболизам. Зголемен метаболизам се јавува кога побрзо ја губите температурата.

Но, назад кон метаболизмот и спиењето. Студиите врз животни покажаа дека пониските температури можат да помогнат во зголемувањето на кафеавите маснотии. Кафеавата маст е посебен вид телесни масти кои се активираат кога ќе достигнете пониски температури. Кафеавата маст исто така помага да се разложат шеќерот во крвта и молекулите на маснотиите во обид да се загрее телото.

Кога тоа ќе се случи, може да помогне при губење на тежината.

Не само што ова може да ви помогне да ја одржите и изгубите тежината, туку помага и да ги намалите шансите за развој на дијабетес. Истражувањата покажаа дека постои поврзаност помеѓу пониското времетраење на спиењето и развојот на дијабетес. Имаше и студии кои покажуваат врска помеѓу несоодветниот сон и зголемувањето на телесната тежина.

Придобивките од спиењето голи имаат многу повеќе врска од само регулирање на телесната температура. Тоа не само што води до квалитетен сон, туку и спиењето голо е добро и за вашето тело и за вашиот ум.

Заспијте побрзо, подобрете го квалитетот на спиењето, максимално искористете ги здравствените придобивки и имајте ја најдобрата ноќ досега. И КОНЕЧНО спијте доволно. Само погрижете се да го исфрлите Фидо од под покривката пред да се впуштите во вашиот гол сон!