6 здравствени придобивки од лимоните засновани на докази

Лимоните содржат голема количина на витамин Ц, растворливи влакна и растителни соединенија кои им даваат бројни здравствени придобивки. Лимоните можат да помогнат во губење на тежината и да го намалат ризикот од срцеви заболувања, анемија, камења во бубрезите, дигестивни проблеми и рак. Не само што лимоните се многу здраво овошје, туку имаат и изразен, пријатен вкус и мирис што ги прави одличен додаток на храна и пијалоци.

Лимоните содржат хранливи материи кои можат да помогнат во поддршката на вашето кардиоваскуларно здравје и заштита од камења во бубрезите и анемија, меѓу другите придобивки.

Лимоните содржат голема количина на витамин Ц, растворливи влакна и растителни соединенија кои им даваат бројни здравствени придобивки.

Лимоните можат да помогнат во губење на тежината и да го намалат ризикот од срцеви заболувања, анемија, камења во бубрезите, дигестивни проблеми и рак.

Не само што лимоните се многу здраво овошје, туку имаат и изразен, пријатен вкус и мирис што ги прави одличен додаток на храна и пијалоци.

Лимоните се богати со витамин Ц, влакна и разни корисни растителни соединенија.

Овие хранливи материи се одговорни за неколку здравствени придобивки.

Всушност, лимонот може да го поддржи здравјето на срцето, контролата на тежината и дигестивниот систем.

Еве 6 здравствени придобивки од лимонот засновани на докази.

1. Поддржете го здравјето на срцето

Лимоните се добар извор на витамин Ц.

Еден лимон обезбедува околу 31 mg витамин Ц, што е 51% од референтната дневна доза (РДИ).

Истражувањата покажуваат дека јадењето овошје и зеленчук богати со витамин Ц го намалува ризикот од срцеви заболувања и мозочен удар.

Сепак, не само витаминот Ц се смета дека е добар за вашето срце. Влакната и растителните соединенија во лимонот може значително да ги намалат некои фактори на ризик за срцеви заболувања.

На пример, една студија откри дека јадењето 24 грама екстракт од цитрусни влакна дневно за еден месец го намалува вкупниот холестерол во крвта.

Откриено е дека растителните соединенија кои се наоѓаат во лимонот – имено хесперидин и диосмин – го намалуваат холестеролот.

РЕЗИМЕ
Лимоните се богати со витамин Ц за здраво срце
и неколку корисни растителни соединенија кои можат да го намалат холестеролот.

2. Помогнете да ја контролирате тежината
Лимоните често се промовираат како храна за слабеење, а постојат неколку теории зошто е тоа така.

Една вообичаена теорија е дека растворливите пектински влакна во нив се шират во вашиот стомак, помагајќи да се чувствувате сити подолго време.

Тоа, рече, не многу луѓе јадат лимони цели. И бидејќи сокот од лимон не содржи пектин, пијалоците со сок од лимон нема да промовираат ситост на ист начин.

Друга теорија сугерира дека пиењето топла вода со лимон ќе ви помогне да изгубите тежина.

Сепак, познато е дека водата за пиење привремено го зголемува бројот на калории што ги согорувате, така што можеби самата вода помага за губење на тежината – не лимонот

Други теории сугерираат дека растителните соединенија во лимонот може да помогнат во губење на тежината.

Истражувањата покажуваат дека растителните соединенија во екстрактите од лимон може да помогнат да се спречи или намали зголемувањето на телесната тежина на повеќе начини

Во едно истражување, на глувците на диета за гоење им биле дадени полифеноли од лимон извлечени од кората. Тие добија помалку тежина и телесни масти од другите глувци

Сепак, ниту една студија не ги потврдува ефектите на губење на тежината на соединенијата на лимон кај луѓето.

РЕЗИМЕ
Студиите на животни покажуваат дека екстрактот од лимон и
растителните соединенија може да промовираат губење на тежината, но ефектите кај луѓето се непознати.

3. Спречете ги камењата во бубрезите
Камењата во бубрезите се мали грутки кои се формираат кога отпадните производи се кристализираат и се наталожуваат во вашите бубрези.

Тие се доста чести, а луѓето кои ги добиваат честопати ги добиваат постојано.

Лимонската киселина може да помогне во спречување на камења во бубрезите со зголемување на волуменот на урината и зголемување на pH вредноста на урината, создавајќи понеповолна средина за формирање на камења во бубрезите.

Само 1/2 шолја (4 унци или 125 мл) сок од лимон дневно може да обезбеди доволно лимонска киселина за да помогне да се спречи формирање на камења кај луѓе кои веќе ги имале
Некои студии, исто така, покажаа дека лимонадата ефикасно ги спречува камењата во бубрезите, но резултатите се измешани. Други студии не покажаа ефект

Затоа, повеќе добро спроведени студии треба да испитаат дали сокот од лимон влијае на формирањето на камења во бубрезите
РЕЗИМЕ
Сокот од лимон може да помогне да се спречи
камења во бубрезите. Сепак, потребни се повеќе квалитетни истражувања.

4. Заштитa од анемија
Анемија со дефицит на железо е доста честа појава. Тоа се случува кога не внесувате доволно железо од храната што ја јадете.

Лимоните содржат малку железо, но тие првенствено ја спречуваат анемијата со подобрување на апсорпцијата на железо од растителна храна.

 

Вашето црево многу лесно го апсорбира железото од месото, пилешкото и рибата (познато како хем железо), додека железото од растителни извори (нехемо железо) не толку лесно. Сепак, оваа апсорпција може да се подобри со консумирање на витамин Ц и лимонска киселина.

Бидејќи лимоните содржат и витамин Ц и лимонска киселина, тие можат да штитат од анемија со тоа што ќе се осигураат дека апсорбирате колку што е можно повеќе железо од вашата исхрана.

РЕЗИМЕ
Лимоните содржат витамин Ц и лимонска киселина, која ви помага да го апсорбирате не-хем железото од растенијата. Ова може да спречи
анемија.

5. Намалете го ризикот од рак
Здравата исхрана богата со овошје и зеленчук може да помогне во спречување на некои видови рак

Некои набљудувачки студии открија дека луѓето кои јадат најмногу цитрусно овошје имаат помал ризик од рак, додека други студии не откриле никакви ефекти
Во студиите со епрувета, многу соединенија од лимонот ги убивале клетките на ракот. Сепак, тие можеби нема да имаат ист ефект врз човечкото тело
Некои истражувачи мислат дека растителните соединенија кои се наоѓаат во лимонот – како што се лимоненот и нарингенинот – може да имаат антиканцерогени ефекти, но оваа хипотеза бара дополнително истражување.

Студиите на животни покажуваат дека Д-лимонен, соединение кое се наоѓа во маслото од лимон, има антиканцерогени својства.

Друга студија користела пулпа од мандарини која ги содржи растителните соединенија бета-криптоксантин и хесперидин, кои исто така се наоѓаат во лимоните.

Студијата откри дека овие соединенија спречуваат малигни тумори да се развијат во јазиците, белите дробови и дебелото црево на глодарите.

Сепак, треба да се забележи дека истражувачкиот тим користел многу висока доза на хемикалии – многу повеќе отколку што би добиле ако јадете лимони или портокали.

Додека некои растителни соединенија од лимони и други агруми може да имаат антиканцероген потенцијал, ниту еден квалитетен доказ не сугерира дека лимонот може да се бори против ракот кај луѓето.

РЕЗИМЕ
Некои растителни хемикалии кои се наоѓаат во
Во студиите на животни се покажало дека лимонот спречува рак. Сепак, човечки
потребни се студии.

6. Подобрете го дигестивното здравје
Лимоните се состојат од околу 10% јаглехидрати, главно во форма на растворливи влакна и едноставни шеќери.

Главното влакно во лимонот е пектинот, форма на растворливи влакна поврзана со повеќе здравствени придобивки.

Растворливите влакна можат да го подобрат здравјето на цревата и да го забават варењето на шеќери и скроб. Овие ефекти може да резултираат со намалено ниво на шеќер во крвта

Меѓутоа, за да ги добиете придобивките од влакната од лимонот, треба да ја јадете пулпата.

Луѓето кои пијат сок од лимон, без влакна кои се наоѓаат во пулпата, ќе ги пропуштат придобивките од влакната.

РЕЗИМЕ Растворливите влакна во лимоните би можеле да помогнат во подобрување на дигестивниот систем и здравје. Сепак, треба да ја јадете пулпата од лимонот, а не само сокот.