Синдром на труење со пржен ориз: зошто се случува и како да го избегнете

Иако не е толку вообичаен како другите видови труење со храна, синдромот на пржен ориз може да биде сериозен, па затоа вреди да се дознаат неговите причини - и како да се избегне.

Чувајте го варен ориз и тестенини во вашиот фрижидер – не на вашиот шалтер – за да помогнете во спречување на ова опасно труење со храна. Се чини дека сировата живина и месото ја добиваат целата вина кога станува збор за труење со храна. Но, постои една помалку позната дигестивна инфекција, вообичаено наречена „синдром на пржен ориз“, која може да влијае на навидум невината и исклучително вообичаена храна како оризот.

Иако не е толку вообичаен како другите видови труење со храна, синдромот на пржен ориз може да биде сериозен, па затоа вреди да се дознаат неговите причини – и како да се избегне.
Гастроентерологот Кристин Ли, докторка, ги споделува фактите за синдромот на пржен ориз.

Како се случува труење со храна со ориз?
Синдромот на пржен ориз е труење со храна предизвикано од бактерија позната како Bacillus cereus (B. cereus). Овој микроскопски микроб сака да живее со храна богата со скроб, како ориз и тестенини, но може да ја купи речиси секоја храна. Сè што и треба на оваа бактерија е вистинската комбинација на време и несоодветна температура.

Како и повеќето труења со храна, синдромот на пржен ориз може да се појави кога не готвите или складирате храна на правилни температури“, вели д-р Ли. „Луѓето го нарекуваат „синдром на пржен ориз“ затоа што процесот на готвење ориз, оставајќи го надвор и потоа повторно загревање создава совршена средина за овој микроб“.

Има уште една причина зошто B. cereus сака да се прицврстува на оризот: неговата големина.

„Оризот е куп ситни парчиња, така што има поголема површина отколку нешто како стек“, вели д-р Ли. „Повеќе површина значи повеќе места за сокривање на бактериите“.

Но, не треба да внимавате само на оризот. B. cereus исто така може да влијае на тестенините, месото и варен зеленчук.

Што предизвикува синдром на пржен ориз?
Синдромот на пржен ориз е попримасен од другите видови труење со храна бидејќи користи спори – или ситни клетки – за да ве разболи. Овие спори можат да преживеат повисоки температури, вклучувајќи ја и вашата микробранова печка или брзо пржење на шпорет.

„Б. спорите на цереус можат да бидат насекаде“, објаснува д-р Ли. „Спорите обично се безопасни во мал број. Но, кога се во вистинско опкружување, тие можат да се размножуваат – и тогаш можат да предизвикаат болест“.

Кажете дека готвите тестенини за да направите салата од тестенини. Или готвите малку ориз со намера подоцна да направите пржен ориз. Готвената храна ја оставате на тезга неколку часа. Под соодветни услови, малата група спори може да се претвори во голем собир. И во тие поголеми бројки, спорите ќе ослободат доволно токсини за да ве разболат.

Симптоми на синдром на пржен ориз
Како и другите видови на труење со храна, симптомите на синдромот на пржен ориз вклучуваат:

Дијареа.
Треска.
Гадење.
Болка во стомакот и грчеви.
Повраќање.
Може да биде тешко да се разликуваат труењето со храна и „стомачниот грип“. Двете болести може да предизвикаат гастроентеритис (воспаление на вашиот дигестивен тракт). Ако се разболите во рок од неколку часа откако ќе јадете потенцијално расипана храна, тоа е вашиот веројатен виновник.

Синдромот на пржен ориз и другите видови труење со храна, исто така, имаат тенденција да се одвиваат побрзо од стомачниот грип. Повеќето луѓе ќе се чувствуваат ужасно еден или два дена со синдром на пржен ориз, но стомачниот вирус може да трае неколку дена подолго.

Тоа не значи дека треба да страдате од оваа болест ако сте сериозно болни.

„Ако имате ослабен имунолошки систем или друга здравствена состојба, труењето со храна може да стане опасно“, предупредува д-р Ли.

Побарајте лекарска помош ако имате тешки симптоми или ако почувствувате:

Дијареа која не успева да се подобри со текот на времето (обично за два до три дена).
Треска над 100,4 степени целзиусови (38 степени Целзиусови).
Знаци на дехидрација, како што се зашеметеност, вртоглавица, слабост, збунетост, сува уста и јазик, немокрење или вдлабнати очи.
Третман за синдром на пржен ориз
Ако сте изеле лош ориз или тестенини, можеби ќе можете да се опоравите дома ако:

Избегнувајте непотребни лекови. Освен ако вашиот давател на здравствена заштита не ги препорача, не земајте лекови дизајнирани да ја запрат дијареата. Овие лекови може да го спречат вашето тело да ги исфрли бактериите или токсините, што може да ја продолжи вашата болест.
Хидратaција. Тешко е да ги задржите течностите ако имате гадење или повраќање. Но, обидете се да пиете мали голтки на секои неколку минути. Користете проѕирни течности како вода, супа, пијалоци со електролити и разреден сок.
Одмор. Легнете и спијте кога можете за вашето тело да може да се фокусира на заздравувањето.

Спречување на синдром на пржен ориз
Дали треба засекогаш да се откажете од пржениот ориз или од преостанатиот фетучин алфредо? Тоа не е потребно. Само следете ги чекорите за безбедно ракување и складирање храна:

Чувајте по купувањето. Чувајте го неварениот ориз и тестенините на ладно и суво место додека не сте подготвени да ги готвите.
Измијте се. Измијте ги рацете со сапун и вода пред да ракувате со храна.
Гответе целосно. Темелно згответе го оризот или тестенините користејќи зовриена вода или шпорет за ориз.
Јадете. Послужете ја храната веднаш.

Изладете брзо. Не оставајте варена храна надвор повеќе од два часа (или еден час ако вашата околина е 32,2 C или потопла). Остатоците префрлете ги во плитки садови и веднаш ставете ги во фрижидер.
Уживајте во остатоците. Загрејте ги остатоците до 165 F (73,8 C) до крај и загрејте ја храната само еднаш.
Фрлите. Ако поминале повеќе од два дена откако сте ја зготвиле храната, фрлете ја – дури и ако правилно сте ја чувале во фрижидер.
Кога се сомневате, исфрлете го
Може да биде тешко да се види како вкусната салата од тестенини или остатоците од ориз се фрлаат во ѓубре. Но, како и со сите видови труење со храна, една унца превенција вреди многу повеќе од една фунта лек.

„Кога размислувате за тоа колку би можеле да бидете болни ако јадете нешто што е лошо, не вреди да ризикувате“, вели д-р Ли.