8 НОВИ БИЛКИ КОИ ПОМАГААТ ЗА РАСТ НА ВАШАТА КОСА 2 ДЕЛ

Билките за раст на косата ги има во многу шампони.Всушност, можеби сме создале револуционерни производи за убавина и коса со додавање на конзерванси, но не можеме да негираме дека тие влијаат на моќта на состојките во нив и исто така ни штетат на долг рок. Значи, знакот е да се вратиме на основите. Време е да започнете со користење или повторно користење на билки за раст на косата.

Природата е извор на многу хранливи материи уште од векови. Од прекрасни маски за лице кои го разубавуваат тенот до миење на косата што ги прави плитките силни и убави, природата е навистина богата во она што ни го дала.

Билките за раст на косата ги има во многу шампони.Всушност, можеби сме создале револуционерни производи за убавина и коса со додавање на конзерванси, но не можеме да негираме дека тие влијаат на моќта на состојките во нив и исто така ни штетат на долг рок. Значи, знакот е да се вратиме на основите. Време е да започнете со користење или повторно користење на билки за раст на косата.

1.Женшен

За добар раст на косата потребна е добра циркулација на крвта. Познато е дека женшенот го прави тоа ефикасно. Помага и за зајакнување на косата и го задржува растот. Помага и за обновување на фоликулите на косата. Сето ова, кога се комбинира, добро функционира кон подобрување на растот на косата.

  2.Кинески хибискус

Познат е и како Hibiscus rosa sinensis и по природа е за јадење. Кинескиот чај од хибискус е всушност доста добар за косата, а исто така е добар и за стимулирање на фоликулите на косата за подобар раст. Тоа дури и ја зголемува големината на фоликулите.

  3.Копчиња за палто

Овие билки имаат смешни имиња, нели? Но, добрата работа е што и тие функционираат неверојатно добро. Копчињата на палтото можеби звучат англиски, но всушност е ајурведска билка која е исклучително корисна за косата. Тие се богати со антиоксиданси и кога се користи во синхронизација со други комплементарни билки за коса, помага да се промовира растот на косата.

 

4.Брахми

Оваа билка е доста популарна за раст на косата. Брахми е познат и како bacopa monnieri и се користи во разни додатоци и лекови за коса. Повторно, исто како и копчињата на палтото, и Брахми е корисен кога се користи во синхронизација со други билки за раст на косата. Тоа е извор на алкалоиди за кои се знае дека се активни протеини кои помагаат да се поттикне растот на косата.

5.Јатаманси

Сега, ризомите го забрзуваат растот на косата, а Јатаманси е богат извор на нив. Го забрзува растот на косата. Всушност, познато е и дека помага да расте косата по сесиите на хемотерапија

6.Цариградско грозде (Амла)

Ова е повторно билка која е богата со антиоксиданси кои го поттикнуваат растот на косата и ја зајакнуваат косата доволно за да се ослободи од пукањето и паѓањето. Оваа е ајурведска билка.

7.Светиот босилек

 

Светиот босилек, познат и како Ocimum sanctum, е миризлива билка со многу лековити својства. Помага во лекување на чешање и опаѓање на косата што може да биде резултат на хормонални промени или првут.

8.Палмето

Неговиот  состав е сосема сличен на копривата. Најдобар начин да ги искористите двете е со нивно комбинирање. Комбинацијата од коприва и палмето со пила е клучна за да се ослободите од опаѓањето на косата, па дури и да го подобрите растот на косата. Работи и кон контролирање на хиперпродукцијата на DHT. Работи кон подобрување на растот на свежата коса, што доведува до погуста и подобра коса.

 

 

o.r.