8 природни лекови против алергии-веднаш почнете

Алергените, како што се грини од прашина, мувла, првут од домашни миленици и полен, предизвикуваат алергии. Вашето тело претерано реагира на тие безопасни материи доколку сте алергични на нив. Хистаминот се ослободува како одговор на изложеност на алерген, што резултира со симптоми како затнат или течење на носот, затнати уши, кивање и насолзени очи. Домашните лекови можат да го обезбедат сето олеснување што ви треба со релативно мали трошоци или мака. Прочитајте за да научите како веднаш да ги прекинете алергиите со овие осум природни лекови за алергии.

Како можам природно да ги намалам моите алергии? Природните лекови за алергии вклучуваат дишење на пареа, земање билки и суплементи и користење назални спрејови.

Алергените, како што се грини од прашина, мувла, првут од домашни миленици и полен, предизвикуваат алергии. Вашето тело претерано реагира на тие безопасни материи доколку сте алергични на нив. Хистаминот се ослободува како одговор на изложеност на алерген, што резултира со симптоми како затнат или течење на носот, затнати уши, кивање и насолзени очи. Домашните лекови можат да го обезбедат сето олеснување што ви треба со релативно мали трошоци или мака. Прочитајте за да научите како веднаш да ги прекинете алергиите со овие осум природни лекови за алергии.

1. Одвлажнувач
Може да користите одвлажнувач во текот на пролетта и летото за да ги контролирате симптомите на алергија. Погрижете се редовно да го чистите вашиот одвлажнувач со раствор од оцет и да го празнете секојдневно.

Одвлажнувачите ја отстрануваат влагата од воздухот, спречувајќи го растот на мувлата ако нивото на влага е помало од 30% до 50%.2 Запомнете дека може да ги влошите симптомите на алергија ако сте алергични на супстанции како првут од домашни миленици или полен, а воздухот е премногу сув. Недостатокот на влага во воздухот може да ја исуши вашата кожа и да ги иритира носните пасуси.

2. Етерични масла
Етеричните масла се концентрирани растителни екстракти кои обезбедуваат смирувачки вкусови и мириси. Постојат неколку видови на есенцијални масла, од кои сите имаат различни ефекти врз телото.

Еукалиптусот, на пример, има силна, борова арома која може да го надополни вдишувањето на пареата. Маслото од еукалиптус може да ги отвори вашите синуси и носните пасуси.  Пареата обезбедува зацврстување, чувство налик на ментол што може да го олесни дишењето.

Други есенцијални масла кои може да ги подобрат симптомите на алергија вклучуваат:

Темјан
Лаванда
Равенсара
Рузмарин
Сандалово дрво
Обидете се да додадете неколку капки есенцијално масло во чинија со парна вода или во подот за туширање пред да влезете. Само не голтајте го маслото и не нанесувајте го директно на вашата кожа. На пример, маслото од еукалиптус може да биде токсично во концентрирани количини.

3. HEPA филтри
Високоефикасните филтри за честички за воздух (HEPA) ги заробуваат алергените и другите надразнувачи во воздухот, како што се прашината и првутот од домашни миленици. Некои преносливи средства за чистење воздух имаат HEPA филтри за прочистување на воздухот во затворени простори.

Спротивно на тоа, системите за целокупната куќа кои вклучуваат HEPA филтри во системите за греење, вентилација и климатизација (HVAC) даваат најдобар квалитет на воздухот. ХЕПА филтрите, исто така, ја отстрануваат влагата од воздухот и подот за да го запрат растот на мувлата и мувлата што може да ги влоши алергиите.

4. Билки и суплементи
Истражувањата покажаа дека одредени билки и додатоци помагаат во ублажување на симптомите на алергија, вклучувајќи:

Бромелаин: Овој ензим кој се наоѓа во ананасот може да го намали отокот и да го подобри дишењето.
Ѓумбир: Може да размислите да пиете топли билни чаеви кои содржат ѓумбир за ослободување од алергија. Ова растение може да помогне во ублажување на воспалението.
Спирулина: Студијата објавена во 2020 година покажа дека дозите од 2 милиграми (мг) од оваа сино-зелена алга се поефикасни од 10 мг Зиртек (цетиризин).
Кверцетин: Некои докази сугерираат дека овој растителен пигмент има антиинфламаторни својства.
Забелешка: Истражувањата се во тек за да се потврди ефикасноста на овие опции во лекувањето на симптомите на алергија. Многу суплементи не се тестирани за нивните ефекти врз децата, бремените луѓе и оние кои дојат.

Имајте на ум дека Управата за храна и лекови минимално ги регулира суплементите. Ефектите на додатоците варираат од личност до личност и зависат од многу варијабли, вклучувајќи го типот, дозата, фреквенцијата на употреба и интеракциите со тековните лекови. Разговарајте со давател на здравствена заштита или фармацевт пред да започнете со какви било додатоци.

5. Спреј за нос
Назалните стероидни спрејови помагаат да се намали воспалението, да се отворат носните пасуси и да се ублажи течење или затнат нос и кивање.14 Повеќето од нив се достапни без шалтер. Запомнете дека назалните стероидни спрејови може да предизвикаат главоболки, да ги исушат вашите назални пасуси и да резултираат со крварење од носот доколку ги земате долги периоди.

Некои луѓе со алергии можеби претпочитаат солени назални спрејови   кои се лесни за употреба. Овој назален спреј рамномерно испорачува солен раствор за да се ослободи од вишокот слуз, да ги исфрли алергените и да ги навлажнува вашите назални пасуси.

6. Нети Пот
Нети саксиите станаа главен лек за алергии и наполнети синуси. Овој третман ја исплакнува носната празнина со солен раствор, исфрлајќи ги алергените и олабавувајќи ја слузта. Можете да купите тенџере Нети  во вашата локална аптека.

Користењето на Neti тенџере е едноставно. Наполнете го тенџерето со мешавина од сол и топла вода, за која можете да купите однапред измерени комплети или да ги направите сами. Навалете ја главата настрана и истурете го растворот во едната ноздра додека не истече од другата. Повторете го процесот на спротивната страна. Исчистете го вашиот Neti тенџере пред и по употреба.

Забелешка: Ќе сакате да користите само зовриена, дестилирана или филтрирана вода. Водата од чешма може да внесе потенцијално опасни организми во вашиот систем.  Проверете го ова упатство од Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) за тоа кои филтри да ги купите ако изберете филтрирана вода.

7. Туширање
Топол туш со пареа може привремено да ги смири вашите синуси и да ги исчисти наполнетите назални пасуси. Брзото плакнење откако ќе поминете време на отворено помага да се отстранат алергените од вашата кожа и коса. Само проверете дали водата не е премногу жешка, што може да резултира со изгореници.19

Запомнете да ги соблечете чевлите и облеката и веднаш да се истуширате ако сте саделе, кастрете или плевете во градина.20 Туширањето спречува поленот да се шири на вашата облека, мебел, навлаки за перници и други површини.

8. Пареа
Други методи за вдишување на пареа – како испарувачите купени во продавница, на пример – помагаат да се испушти слузта и да се навлажнуваат сувите назални пасуси речиси како и туширањето. Истражувањата покажаа дека вдишувањето на пареа помага да се отворат носните пасуси и го ублажува течење на носот, болката во лицето и кивањето.

Обидете се да истурите врела вода во сад или друг сад. Намачкајте крпа над главата за да формирате шатор, а потоа вдишете длабоко низ носот пет до 10 минути. Внимавајте да не го приближите лицето премногу до водата за да не се изгорите. Овој метод може да биде поудобен од туширање неколку дневно.

Избегнувајте предизвикувачи
Најдобар лек за алергии е да се избегнуваат предизвикувачите колку што е можно повеќе. Оваа стратегија помага да се спречат симптомите со ограничување на вашата изложеност на алергени. Можеби ќе сакате да останете во затворени простории, на пример, во суви, ветровити денови ако сте алергични на полен. Тие временски услови го зголемуваат количеството на полен што циркулира во воздухот.

Други начини за избегнување на предизвикувачи вклучуваат:  

Избегнувајте да ставате влажна облека и крпи во пречка.
Ако е можно, не легнувајте на ткаенина или тапациран мебел.
Поставете дрвен или друг тврд под во вашиот дом ако е можно.
Чувајте ги затворени вратите и прозорците во вашиот дом.
Знајте на кои растенија и дрвја сте алергични и не ги засадувајте во близина на вашиот дом.
Проверете дали вашата када и мијалник се чисти.
Редовно менувајте ги филтрите за климатизерот и печката.
Користете сенки за спуштање, кои собираат помалку прашина од ролетните со крпа или летви.
Носете висококвалитетна маска додека ја сечете тревата, градинарите или косите тревник.
Завиткајте ја постелнината и душекот во навлаки отпорни на грини.

Размислувања
Разговарајте со давател на здравствена заштита за да одредите кои други опции може да бидат корисни ако домашните лекови се неефикасни во ублажувањето на вашите симптоми. Тие може да препорачаат антихистаминици и деконгестиви или да препишат инхибитори на леукотриен. Овој лек ги блокира хемикалиите што вашето тело ги ослободува како одговор на алергенот.

Можеби ќе ви треба имунотерапија (алергиски снимки) ако имате тешки симптоми. Давателот на здравствена заштита ќе инјектира мала количина на алерген за да му помогне на вашето тело да изгради отпорност на него. Овој третман обично трае три до пет години за да биде целосно ефикасен.