8 совети како да се ослободите од мрсната кожа

Не можете да се борите со вашата ДНК и не можете да се ослободите од мрсната кожа преку ноќ; треба да изградите рутина и да направите низа промени во животниот стил. Но, што да направите ако се случи да имате масна кожа на челото во моментов?

Кожата станува мрсна поради многу причини – вклучително и дехидрација! а е на твоето лице, исто така има тенденција да се нервира.

 Зошто мојата кожа е толку мрсна?
Постојат многу причини зошто вашата кожа може да биде малку на сјајна страна:

Генетика. Ова е едно од оние места каде што можете да го обвините вашето семејно стебло. Прекумерно активните лојни жлезди може да се појават во семејства.
Возраст. Без разлика дали вашата кожа е мрсна, сува или комбинација од двете, едно е сигурно: ќе се промени со текот на времето. Вообичаено е да се видат многу промени на кожата во текот на пубертетот и кај младите возрасни. Како што старееме, нивото на нашите хормони се намалува, производството на колаген се забавува, а исто така и нашите лојни жлезди. Резултат: посува кожа која е повеќе склона кон брчки.
Флуктуации на хормони. Ако имате менструација, на вашата кожа може да се запише каде сте во циклусот. Вашите нивоа на прогестерон се највисоки за време на лутеалната фаза од вашиот циклус (пост-овулација и пред менструација), така што можете да очекувате дека вашите лојни жлезди ќе бидат дополнителни … па, лојни!
Фактори на животната средина. Местото каде што живеете може да има значително влијание врз вашата кожа. Потоплото време е поповолно за производство на нафта, додека – како што веројатно сте забележале – пониските температури имаат тенденција да не исушат. Поради таа причина, луѓето кои живеат во влажна, тропска клима имаат поголема веројатност да имаат мрсна кожа отколку оние кои живеат во суви, умерени региони.
Големина на порите. Многу фактори можат да влијаат на големината на порите, од кои многу малку имате контрола. За почеток, големината на порите е генетска и – погодувате – одредена од големината на вашите лојни жлезди. Тие, исто така, може да се истегнат поради претходни избувнувања, флуктуации на тежината и состојби на кожата. Вие всушност не можете да ги намалите вашите пори, но има многу начини да ги направите да изгледаат помали.
Стресот. „Иако стресот е дел од животот и тешко е да се избегне, знаеме дека стресот го зголемува нивото на кортизол, а еден од ефектите на ова е да им се каже на лојните жлезди да произведуваат повеќе себум“, објаснува д-р Ходес.
Диета. „Храната со понизок гликемиски индекс (ГИ) ќе ги задржи вашите нивоа на шеќер и инсулин, што може да помогне во одржувањето на нивото на себум пониско“, вели д-р Ходес. „Значи, здравата исхрана со низок ГИ треба да и помогне на вашата кожа, како и на вашето целокупно здравје“. Како тоа изгледа во пракса? „Обидете се да ја намалите преработената храна и да одржувате здрава исхрана со многу вода“, советува тој. „Луѓето често мислат дека нивната мрсна кожа е поврзана со тоа што јадат мрсна храна, но мислам дека нема многу докази во тоа“. Масните работи на вашиот помфрит се сосема различни од маслото на вашиот нос.

Како да ја поправите мрсната кожа во моментот
Не можете да се борите со вашата ДНК и не можете да се ослободите од мрсната кожа преку ноќ; треба да изградите рутина и да направите низа промени во животниот стил. Но, што да направите ако се случи да имате масна кожа на челото во моментов?

Најдоброто решение е да ја размачкате навредливата кожа со чаршав што апсорбира масло, кој можете да го најдете на продажба насекаде каде што се продаваат козметички производи. Важно е навистина да ја размачкате кожата – триењето на чаршафот на мрсните области само ќе го рашири маслото околу вашето лице и може да ја иритира вашата кожа.

Ако носите шминка, има мноштво на матирачки прајмери, хидратантни креми, бб креми, креми за сончање и пудри кои можеби ќе ви помогнат во моментот.

Совети за нега на кожа за мрсна кожа
Иако може да работи малку, не е идеално да се зависи од листови или ролери што апсорбираат масло за да се чувствувате најдобро. Најефективниот начин да ја ставите вашата мрсна кожа под контрола е да ја прилагодите вашата рутина за нега на кожата и да направите неколку мали, но влијателни промени во животниот стил.

1. Измијте го лицето два пати на ден и после вежбање
Ако веќе немате навика да го миете лицето два пати на ден, д-р Ходес предлага да го правите тоа користејќи нежно средство за чистење. Исто така, важно е да бидете сигурни дека се миете секогаш кога вежбате.

2. Избегнувајте груби производи за лице
Кога го миете лицето, избегнувајте производи кои велат дека се за мрсна кожа. Производите кои премногу ја сушат вашата кожа, всушност, ќе го стимулираат производството на маснотии, па затоа е подобро со благ миење на лицето со пенење. Под „благи“ мислиме на средства за чистење без мирис, без маснотии и некомедогени – фенси термин за производи кои нема да ги затнат вашите пори.

3. Не тријте премногу силно
Веројатно сте слушнале дека е важно да се спротивставите на искушението да го чистите лицето кога се миете. Тоа е особено точно ако се борите со мрсна кожа.

„Обидете се да не триете премногу силно. Тоа ќе го влоши“, советува д-р Ходес. Тоа е затоа што вашата кожа произведува повеќе масло кога е иритирана. Исто така, треба да избегнувате да користите крпа за миење, луфа или груби механички пилинг на вашето лице од истата причина.

4. Користете смирувачки тонер
Тонерите еволуираа многу во изминатите неколку децении. Во минатото, овие производи обично беа груби адстрингентни средства кои лесно можеа да ја иритираат кожата. Денес, смирувачките тонери се норма. Само не заборавајте да го тестирате производот на вашата внатрешна рака пред да го ставите на лицето.

5. Навлажнете ја кожата и носете крема за сончање
Можеби на почетокот е малку контраинтуитивно, но на луѓето кои се борат со мрсна кожа всушност им е потребна влага. Тоа е затоа што исушената кожа произведува повеќе себум. Ако го одржувате лицето хидрирано, лојните жлезди не мора да работат толку напорно.

Истото важи и за сончање: кожа оштетена од сонцето е несреќна кожа. Ако имате мрсна кожа, може да откриете дека кремот за сончање ја расипува кожата. Побарајте производи кои користат цинк оксид и титаниум диоксид и избегнувајте мириси и масла.

Професионален совет: Има многу хидратантни креми кои веќе имаат измешано крема за сончање.

6. Останете хидрирани
Ја опфативме хидратацијата на вашата кожа, но хидратацијата одвнатре е исто толку важна. Тоа значи пиење многу вода. Кога го правите тоа, вашите лојни жлезди се со помала веројатност да бидат претерано активни.

7. Мудро избирајте ги производите за нега на кожата
Д-р Ходес забележува дека е важно да се внимава на состојките во вашите производи за нега на кожа и козметика.

Ако имате тенденција кон мрсна кожа, некои модерни производи, како што се маслата за кожа, може да ја влошат вашата состојба. Техниките како што е двојното чистење – во кое се користат средства за чистење на база на масло – ќе направат чуда за некои луѓе со мрсна кожа, но тие ќе избијат други. Една големина дефинитивно не одговара на сите.

Најдоброто решение е да побарате производи за нега на кожа и козметика кои велат дека се без маснотии и некомедогени. Исто така, најдобро е да се воздржувате од производите на база на алкохол, бидејќи тие можат да ја иритираат вашата кожа и да предизвикаат зголемено производство на маснотии.

8. Не допирајте го лицето!
Полесно е да се каже отколку да се направи, знаеме. Но, допирањето на лицето – покрај потенцијалното внесување бактерии и нечистотија – може да го шири маслото наоколу.

Од истата причина, погрижете се темелно да ги исчистите рацете пред да започнете со рутината за нега на кожата. Ништо нема да го поништи одличниот режим за нега на кожата побрзо од пар валкани раце.

Кога да посетите дерматолог
Кога е време да разговарате со давател на здравствена заштита за вашата мрсна кожа? И кога е време да добиете упат на дерматолог? Според д-р Ходес, тоа прашање целосно зависи од вас. На крајот на краиштата, мрсната кожа сама по себе не е проблем. Тоа е природно.

„На крајот на краиштата, тоа е лично“, вели тој. „Ако вашата кожа ве вознемирува, тоа е многу лична работа. Ако лековите без рецепт и природните производи не функционираат, тогаш можеби ќе сакате да побарате медицинска помош“.

Дерматолог можеби ќе може да препише лек за да го стави под контрола производството на масло. Тие исто така можат да ви помогнат да одредите кои производи се најдобри за вашата кожа.

Сепак, имајте на ум дека на какви било промени што ќе ги направите во рутината за нега на кожата ќе треба време да има влијание. Ако не видите позитивни промени на вашата кожа по месец или два, тогаш треба да почнете да размислувате за барање дополнителна помош.

Во крајна линија
Мрсната кожа, сама по себе, е козметичка грижа, а не здравствена грижа. Совршено е природно лојните жлезди на некои луѓе да произведуваат повеќе масло од другите. Колку вашата кожа станува мрсна зависи од широк спектар на фактори, од вашето семејно стебло и временските услови до вашата исхрана, нивото на стрес, флуктуациите на хормоните и нивото на хидратација.

Ако барате брз лек за вишокот на себум, чаршафите што апсорбираат масло или козметиката за матирање се вистинскиот начин. Долгорочните решенија ќе бараат внимателен преглед на практиките за нега на кожата, посветеност да останете хидрирани одвнатре и однадвор и – ако решенијата без рецепт и домашните решенија не помагаат – помош од дерматолог.