Ако го зголемите внесот на овие намирници, ќе ослабете многу лесно – без диета и вежбање!

Доколку и ова лето се обидувате да ослабете, овие две намирници ќе бидат вистинскиот сојузник!

Сите ќе се сложат дека чувството на глад не е пријатна состојба на организмот, па многумина држејќи разни-разни диети брзо ќе потклекнат. Клучот е всушност да го зголемите внесот  на намирници кои ќе ви помогнат во согорувањето на масните наслаги. Според мислењето на диететичарката, доктор Венди Базилијан клучот за успешно губење килограми се крие во намирниците кои се полни со вода, а тоа се лубеницата, краставиците, лутите пиперки, јогуртот, јајцата и авокадото.

Интересно е колку лубеницата го заситува нашиот организам, па се препорачува во лето кога ја има во изобилство. Идеална замена е за сите грицки и слатки кои би ги јаделе во текот на денот и навечер.

Лутите пиперчиња делуваат на метаболизмот така што спречуваат прејадување затоа што организмот побрзо се заситува со лута храна.

Докторката тврди дека и јајцата имаат значителна улога во губењето килограми.  Бројни студии докажале дека луѓето кои појадуваат јајца во текот на денот консумираат помалку храна, а во комбинација со авокадо се добива повеќекратен бенефит за здравјето.