АКО ВЕ МАЧИ НАСТИНКА, КАШЛИЦА И БОЛКА ВО ГРЛОТО: Овие чаеви ќе ги ублажат симптомите

Бројни билки имаат докажани противвоспалителни и антивирусни својства, па ќе делуваат не само на смирување на симптомите, туку и превентивно. Билните чаеви ако се користат на правилен начин и со стручен совет, ќе помогнат во подобро одржување на здравјето.

Билките се многу моќни, но, иако некои билни напивки може да се подготвуваат дома, секогаш е потребна претпазливост поради високата содржина на различни активни состојки.

ЧАЈ ЗА СМИРУВАЊЕ КАШЛИЦА, БОЛНО ГРЛО И ДРУГИ ВИРУСНИ ИНФЕКЦИИ

Состојки и подготовка:

 • Сушена мајчина душица – 1,5 гр
 • Бел слез (сушени листови и цветови) – 1,5 гр
 • Жалфија (сушени листови) – 5 гр
 • Мед – 1 лажиче
 • Сок од лимон – 1 кафена лажичка

Додадете ги сувите билки во чаша врела вода, покријте и оставете да отстои пет до десет минути во водата. Процедете и оставете да се излади. Во млакиот чај додадете една лажичка домашен мед и свежо исцеден сок од лимон. Пијте една до три шолји чај дневно.

ЧАЈ ЗА ОЛЕСНУВАЊЕ НА ДИШЕЊЕТО И СИМПТОМИТЕ НА НАСТИНКА

Состојки и подготовка:

 • Црна рибизла (сушени листови и бобинки) – 2 гр
 • Мајчина душица (сушени листови) – 2 гр
 • Росика – 2гр ( Drosera rotundifolia и ја има во билните аптеки)
 • ¼ лажичка цимет
 • Сок од лимон  – 1 лажичка
 • Багремов мед – 1 мала лажичка

Додадете ги сувите билки во чаша врела вода, покријте и оставете да отстои пет до десет минути во водата. Процедете и оставете да се излади. Во млакиот чај додадете една лажичка домашен багремов мед и свежо исцеден сок од лимон. Додадете цимет. Пијте една до три шолји чај дневно.