АЛКАЛЕН СОК – Еве како може да ви помогне

Алкалноста е важна за организмот и консумирањето алкална храна може да го подобри здравјето.

Постигнувањето на пХ рамнотежа со консумирање алкална храна може да помогне во намалување на зачестеноста на бројни хронични болести и заболувања како што се хипертензија, дијабетес, артритис, ниска густина на коските и недостаток на витамин Д.

Свежото овошје и зеленчук се голем извор на алкалност, а најмногу печурките, цитрусното овошје, урмите, сувото грозје, грејпфрутот, доматите, кељот, пченичната трева, ориганото, лукот, авокадото, гравот, зелката, ѓумбирот, цвеклото, смоквите, краставицата, лубеницата и зрелите банани.

За високо алкална храна се сметаат морковот, краставицата, зелката, спанаќот, зелениот лимон и ѓумбирот, а токму тие се состојките за овој алкален сок.

РЕЦЕПТ ЗА АЛКАЛЕН СОК

Потребно:

  • 1 морков
  • 1 помала краставица
  • ¼ главица зелка
  • 1 шолја спанаќ
  • ½ зелен лимон
  • 1 парче ѓумбир

Подготовка: Сите состојки измиксирајте ги во блендер или ставете ги во соковник. Доколку користите блендер тогаш при подготовка на сокот додадете и 200мл вода. Вака подготвениот сок пијте го неколку пати во неделата.