БЕЗ ГЛУТЕН: Просото го намалува холестеролот, добро делува на варењето, помага при слабеење – еве како да го подготвите

Му обезбедува на организмот драгоцени јаглехидрати, протеини, масти, а најмногу минерали: магнезиум, фосфор и железо.

Просото е житарка која не содржи глутен и позната е по своето алкално дејство. Го намалува холестеролот, добро делува на дигестивниот систем, помага при слабеење, спречува анемија и е одличен извор на енергија. На организмот во најголем процент му обезбедува минерали: магнезиум, фосфор и железо. Освен тоа, ги чисти бактериите од цревната флора, а може да помогне и при чир на желудник. Со консумирањето просо, организмот се чисти од токисни и се зголемува неговата алкалност.

КАКО ДА ГО ПОДГОТВИТЕ

  • Оставете го пет минути да отстои во студена вода.
  • Потоа, кашата сварете ја и по потреба додадете уште вода и ситно исчекан зеленчук за суоа.
  • Кога кашата е готова, може да додадете и малку кисела павлака.

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ?

Брашното од просо, како и просото, не содржи глутен, богато е со силициумска киселина, која е одлична за растот и здравјето на кожата, косата, забите и ноктите. Исто така, содржи значителна количина на железо и малку помалку магнезиум, силициум и фосфор. Се користи за подготовка на пекарски производи, колачи и палента. Во 100 грама има 358 калории.