Чај од пет состојки кој ги чисти бубрезите, го регулира шеќерот, го јакне имунитетот…

Време е да се погрижите за своето здравје

Овој неверојатен чај кој лекува повеќе од 50 болести содржи пет состојки:

Куркума – лековитите својства на куркумата се доста популарни. Соединението куркумин ги намалува воспаленијата, се бори против рак и помага срцето да го сочува здравјето.

Ѓумбир ги ублажува мигрените, има противвоспалителни својства и помага во борбата против ракот.

Цимет – овој зачин го намалува и регулира шеќерот, ги лекува вирусни инфекции како што се настинките, грипот и кашлицата.

Кардамон – ако сакате да спречите создавање на крвни згрутчувања, користете кардамон. Овој зачин го одржува здравјето на крвните садови, ја подобрува циркулацијата на крвта, ги чисти бубрезите.

Мед – исто така, се нарекува и најздрава храна на светот. На чајот му дава пријатен вкус и претставува извор на енергија за телото, го јакне имунолошкиот систем.

Потребни состојки:

  • 1/2 лажица ѓумбир;
  • 1/2 лажица цимет;
  • 1/6 лажица куркума;
  • прстофат кардамон;
  • 500 мл вода;
  • 1 лажица мед.

Начин на приготвување: 500 мл вода ставете во соодветен сад и загревајте додека да зоврие, на тивок температура. Кога ќе зоврие додајте ги ѓумбирот и циметот, а потоа и куркума, кардамонот, измешајте. Оставете се да проврие околу 5 до 10 минути. Оставете десетина минути да се излади, а потоа исцедете и засладете со мед.

Пијте го овој чај секое утро и ќе останете здрави и витки.