Чајот од магдонос ги смирува инфекциите на уринарните патишта

Магдоносот е билка која содржи повеќе витамин Ц од лимонот и е богата со етерични масла и флавоноиди кои делуваат како антиоксиданси и го штитат телото од дејството на слободните радикали

Магдоносот е билка која содржи повеќе витамин Ц од лимонот и е богата со етерични масла и флавоноиди кои делуваат како антиоксиданси и го штитат телото од дејството на слободните радикали. Магдоносот помага да се намалат настинките, грипот, артритисот и се користи и кај ревматските заболувања, гихтот и во исхраната на дијабетичарите.

Оваа билка содржи две важни состојки, миристицин и апиол, благодарение на кои го поттикнува протокот на урина и помага при намалувањето на симптомите на инфекциите на уринарните патишта.

За подготовка на чај од магдоност, кој ќе ги олесни болките од воспалението на мочниот меур потребно е во вода која проврила да се додаде една четвртина шољичка свеж магдонос и да се остави да отстои пет минути. Откако ќе се процеди се пие топол, засладен со мед и лимон