Чаша полна здравје – магичен пијалак кој уште и топи килограми

Овој витамински напиток помага во процесот на слабеење, го зајакнува имунитетот, а воедно и го намалува крвниот притисок

Пијалакот помага во процесот на губење на вишокот килограми, го зајакнува имунитетот, го намалува крвниот притисок, а освен тоа и е полн со хранливи материи – витамини, влакна и минерали.

Потребни состојки:

  • 4 моркови со средна големина
  • 2,5 см корен од ѓумбир
  • 2 лимони (излупени)
  • 2 чешниња лук
  • 1 лажица јаболков оцет

Начин на приготвување: Ставете ги состојките во соковник, а добиеното количество сок треба да ви биде доволно за два дена, со оглед на тоа дека се пие по три пати на ден.

Што треба да знаете за овој пијалак:

Морковите ги зајакнуваат ѕидовите на крвните садови и срцевиот мускул, го намалуваат нивото на лошиот холестерол и спречуваат мозочен удар, атеросклероза, проширени вени.

Ѓумбирот има мошне силно антивоспалително дејство. Исто така, помага при болки во мускулите, а и го подобрува варењето на храната. Уште го намалува крвниот притисок, го храни мозокот со кислород, а богат е и со витамини од Б-групата и аскорбинска киселина.

Лимонот е богат извор на витамин Ц, го подобрува имунитетот и игра клучна улога во формирањето на колаген.

Лукот е природен антибиотик и се користи за лекување на инфекции, воедно и го намалува крвниот притисок.

Јаболковиот оцет, пак, е магичен еликсир богат со минерали, ензими и витамини. Освен што е одличен за дигестијата, помага и во регулирање на нивото на шеќерот во крвта.