Чешање на ректумот-непријатна состојба која знае да биде интензивна

Аналнoто чешање е честа состојба. Чешањето во или околу анусот е често интензивно и може да биде срамно и непријатно. Аналнотo чешање, исто така наречен пруритус ани, има неколку можни причини. Тие вклучуваат инфекции, хемороиди и постојана дијареа. Воспалението на кожата, исто така наречено дерматитис, е уште една причина.

Аналнoто чешање е честа состојба. Чешањето во или околу анусот е често интензивно и може да биде срамно и непријатно. Аналнотo чешање, исто така наречен пруритус ани, има неколку можни причини. Тие вклучуваат инфекции, хемороиди и постојана дијареа. Воспалението на кожата, исто така наречено дерматитис, е уште една причина.

Ако симптомите не исчезнат со самогрижа, разговарајте со вашиот давател на здравствена заштита. Со третман, повеќето луѓе добиваат целосно олеснување.

Симптомите на аналното чешање може да вклучуваат интензивно чешање, воспаление, печење и болка. Чешањето и иритацијата може да бидат краткотрајни или поупорни, во зависност од причината. Аналното чешање често се влошува пред спиење или во топло, влажно време.

Кога да одите на лекар
Медицинска нега не е потребна за повеќето анални чешања. Но, посетете го вашиот давател на здравствена заштита ако:

Аналното чешање е силен или постојан
Имате анално крварење или истекување на столицата
Се чини дека аналната област е заразена
Не можете да сфатите што предизвикува постојано чешање

Причини
Можни причини за анално чешање вклучуваат:

Надразнувачи. Фекална инконтиненција и долготрајна дијареа може да ја иритираат кожата. Или вашата рутина за нега на кожата може да вклучува производи или однесувања што ја иритираат кожата. Примерите вклучуваат употреба на груби сапуни или бришење премногу тешко и премногу често.
Инфекции. Тие вклучуваат сексуално преносливи инфекции, инфекции со црви и габични инфекции.
Кожни состојби. Понекогаш аналниот чешање е резултат на специфична состојба на кожата, како што е сува кожа, псоријаза или контактен дерматитис.
Други медицински состојби. Тие вклучуваат дијабетес, болести на тироидната жлезда и хемороиди.
Често причината за аналниот чешање не е позната.

Дијагноза
Вашиот давател на здравствена заштита можеби ќе може да ја дијагностицира причината за вашето чешање прашувајќи за вашите симптоми, медицинска историја и лични навики. Можеби ќе ви треба физички преглед, вклучително и ректален преглед. Може да направите тест за глисти ако постои сомневање за инфекција со црви.

Ако причината за вашето чешање не е очигледна или вашето чешање не реагира на третман, вашиот давател на здравствена заштита може да ве упати кај специјалист за кожни заболувања. Овој тип на лекар се нарекува дерматолог. Во многу случаи, причината за чешањето не е позната, но симптомите може да се третираат.

Третман
Третманот на аналното чешање зависи од причината за проблемот. Тоа може да вклучува преземање мерки за самогрижа како што се употреба на крем против чешање или лекување на инфекција или фекална инконтиненција.

Ако симптомите се полоши во текот на ноќта, може да се препише орален антихистамин. Ова е лек што го земате преку уста. Може да помогне во олеснување додека не стапи на сила кремот против чешање.

Со соодветна грижа, повеќето луѓе се ослободуваат од аналното чешање. Посетете го вашиот давател на здравствена заштита ако чешањето трае.

Начин на живот и домашни лекови
Превенцијата на аналното чешање главно вклучува внимателна рутина за миење која ја одржува областа чиста, ладна и сува, притоа избегнувајќи ја иритацијата на кожата.

Ако веќе имате анално чешање, обидете се со овие чекори за самогрижа за да ги олесните симптомите:

Чистете нежно. Исчистете ја областа околу анусот кога е извалкан или после секое движење на дебелото црево кога е можно. Ова може да вклучува брзо туширање, биде, седење или шише со стискање. Влажната тоалетна марамица може да помогне. Избегнувајте чистење или груби ткаенини. Исушете го со крпа или исушете ја областа со фен за коса на поставка само за вентилатор. Користењето на поставката за топлина може дополнително да ја иритира оваа деликатна област.
Не гребете. Гребењето обезбедува само краткорочно ослободување од чешањето на кожата. Тоа дополнително ја иритира вашата кожа. Може да најдете малку олеснување со нанесување влажна компреса на собна температура на областа или со млака бања со овесна каша. Скратете ги ноктите и носете памучни ракавици во кревет за да спречите гребење додека спиете.
Носете бела памучна долна облека што не се врзува. Ова помага да се задржи областа сува. Избегнувајте да носите гаќички и други тесни облеки бидејќи тие можат да ја заробат влагата.
Избегнувајте надразнувачи. Избегнувајте меур бањи, дезодоранси за гениталии, миризлива тоалетна хартија, марамчиња за лично чистење и груби или парфимирани сапуни. Чистењето со нежен сапун и вода и некористење други производи обично е најдобро.


Променете ја исхраната. Намалете ги или избегнувајте ги следните ставки додека не се расчистат симптомите: чај, кафе, кола, алкохол, агруми, бибер, млечни производи, зачинета храна, сос од домати и домати. Избегнувајте прекумерна употреба на лаксативи.
Нанесете масти, креми или гелови. Заштитете ја погодената кожа од влага со нанесување на тенок слој на маст од цинк оксид (Дезитин, Балмекс) или вазелин (вазелин). Доколку е потребно за да се олесни воспалението и чешањето, нанесете крем со хидрокортизон 1% 2 до 3 пати на ден за една недела или две.
Јадете повеќе зеленчук, цели зрна и нецитрусно овошје. Ова ќе помогне во одржување на редовни движења на дебелото црево. Други извори на влакна се грав, јаткасти плодови и семиња. Додатоци на влакна како што се псилиум   и метилцелулоза   може да помогнат.