Четири начини сода бикарбоната да ве разубави

Немате време за миење коса? Користете сода бикарбона како сув шампон да ја впие маснотијата од косата, со што миењето може да го одложите за еден ден.

Ова се четири начини на кои ќе се разубавите користејќи ги благодатите на сода бикарбоната:

  • Втријте на лицето смеса од сода бикарбона и вода во размер од 1:3, со кружни движења. На тој начин ќе направите благ и ефикасен пилинг на лицето. Исто така, содата ќе ви помогне и да се ослободите од мозолчињата: направете паста од сода бикарбона и сок од лимон, па периодично нанесувајте ја на акните.
  • Направете сопствен шампон за длабинко миење со додавање на четвртина лажиче сода бикарбона во шампонот што го користите (потребно е содата да ја додадете во проѕирен, а не кремаст шампон).  Тоа ќе ви помогне  да ги отстраните остатоците од производите за коса кои се таложат на неа. Немате време за миење коса? Користете сода бикарбона како сув шампон да ја впие маснотијата од косата, со што миењето може да го одложите за еден ден. Едноставно наросете ја косата со сода бикарбона по должина на коренот и потоа истријте со прстите.

  • За да ги ублажите болките од изгореници, намокрете крпа со раствор од 250мл вода и четири лажици сода бикарбона. Со добиениот раствор ќе ја извлечете температурата од изгореницата.
  • Содата може да ви помоне да имате и помека кожа. Едноставно додадете сода бикарбона во топла купка. Покрај тоа, кога правите домашен педикир, додадете три лажици сода бикарбона во топла вода и вашите стопала ќе  бидат како нови.