ЧИСТЕЊЕ НА ЦРНИОТ ДРОБ: Еликсир од само три состојки кој елиминира маснотии и токсини

Еликсир кој го чисти црниот дроб и целиот организам содржи само три состојки: маслиново масло, сок од лимон и куркума.

Црниот дроб, најголемата жлезда во телото, најмногу ја знаеме по тоа што од организмот ги елиминира штетните материи, но неговата улога е упте поголема. Во него се складира железо и одредени витамини, како и глукоза која црниот дроб ја отпупта во крвотокот кога на телото му е потребно повеќе шеќер за енергија. Црниот дроб исто така отпушта стари црвени крвни зрнца, инсулин и други хормони. Затоа е многу важно овој орган секогаш да е во топ форма.

Црниот дроб служи и за складирање на хранливи материи и неутрализирање на штетните материи. Но, денешната исхрана е полна со штетни материи кои црниот дроб не може сам да ги уништи, поради што му е потребна секаква можна помош.

Еликсир кој го чисти црниот дроб и целиот организам содржи само три состојки: маслиново масло, сок од лимон и куркума.

СОСТОЈКИ ЗА ЕЛИКСИР:

  • 1 голема лажица маслиново масло
  • 1 голема лажица лимонов сок
  • ½ мала лажичка куркума

Измешајте ги сите состојки и секое утро испијте ги на празен желудник. И маслиновото масло и лимоновиот сок изобилуваат со антиоксиданти кои ги елиминираат вишокот слободни радикали, ги штитат здравите клетки од оштетувања и ги неутрализираат токсините. Куркуминот, активната состојка на куркумата, го регенерира црниот дроб и ги ублажува оштетувања на него, а ги отстранува и маснотиите.