Дали е здраво да се биде „дебел и фит“?

Дебелината носи долгорочни здравствени ризици без разлика на нивото на вашата кондиција. Ако некој поминува часови неделно трчајќи на лента за трчање, пумпа мускули во просторија за тегови или педали на велосипед, веројатно би го сметале за здрав и фит. Но, што ако таа личност се квалификува и дека има дебелина? Дали вашето мислење би се променило?

Дебелината носи долгорочни здравствени ризици без разлика на нивото на вашата кондиција. Ако некој поминува часови неделно трчајќи на лента за трчање, пумпа мускули во просторија за тегови или педали на велосипед, веројатно би го сметале за здрав и фит. Но, што ако таа личност се квалификува и дека има дебелина? Дали вашето мислење би се променило?

Има долготрајна дебата за тоа дали е можно да се биде „фит и дебел“ во исто време. На крајот на краиштата, вежбањето е здраво. Значи, ако тренирате, целата таа физичка активност мора да ги „надмине“ здравствените ризици кои доаѓаат со носењето килограми вишок масна маса… нели?

Одговорот не е толку едноставен вели кардиологот Лесли Чо, доктор на науки. Еве зошто.

Дефинирање на „фит и дебели“
„Фит и маснотии“ е шарена фраза – и секако полесно се превртува од јазикот отколку „метаболички здрава дебелина (MHO). болест.

Дебелината се дефинира со телесна маса – конкретно, со преголема телесна маса. Алатката за скрининг позната како индекс на телесна маса (БМИ) обично се користи за да се процени дали некој има дебелина. Формулата користи висина и тежина за проценка на телесните масти. БМИ од 30+ е традиционален репер за дебелината.

Сега, треба да се забележи дека БМИ е озлогласено проблематична алатка за мерење. Бодибилдер кој изгледа способен да притиска на пикап камион ќе регистрира повисок БМИ бидејќи мускулите тежат повеќе од маснотиите. Расата и етничката припадност, исто така, може да го искриват што е „добар“ или „лош“ БМИ.

Но, за сега, BMI е стандард. Значи, да продолжиме со дискусијата.

Дебелината често оди рака под рака со други здравствени проблеми, вклучувајќи покачен крвен притисок, висок холестерол, дијабетес тип 2 и лоша кардиоваскуларна кондиција. „Дебелеењето дополнително го оптоварува вашето тело, а особено срцето“, вели д-р Чо.

Но, не секој со дебелина има други поврзани здравствени проблеми, што е местото каде што концептот на MHO влегува во сликата.

Дали можете да бидете „дебели“ и здрави?

Тука ситуацијата станува малку покомплицирана, забележува д-р Чо. Да го погледнеме од краткорочна и долгорочна перспектива.

„Фит и дебели“: краткорочно
Дебелината и фитнесот можат да коегзистираат. „Има луѓе со вишок килограми кои се страствени вежбачи“, нагласува д-р Чо. „Ако тоа ве опишува, нема сомнение дека вашите тренинзи му користат на вашето тело. Ќе видите резултати.”

Физичката активност може да го задржи крвниот притисок и нивото на холестерол во целните граници – позитивен здравствен исход. Неколку добри тренинзи со пот неделно, исто така, можат да помогнат да се спречи појавата на дијабетес тип 2.

Крајна линија? „Подобро е да вежбате отколку да не вежбате“, вели таа.

„Фит и дебели“: долгорочно
Сега лошата вест: вежбањето неколку пати неделно не ги блокира трајно здравствените проблеми поврзани со вишокот килограми. Тие вишок килограми на крајот го повредуваат вашето тело и придонесуваат за факторите на ризик за срцеви заболувања за метаболичен синдром.

Анализата направена преку Мултиетничката студија за атеросклероза (MESA) покажа дека MHO не го предвидува веродостојно идниот ризик. Всушност, скоро половина од следените поединци со MHO и без фактори на ризик на крајот ги развиле.

„Студиите постојано покажуваат дека луѓето кои ја одржуваат дебелината подолг временски период имаат тенденција да имаат висок крвен притисок, кардиоваскуларни болести, дијабетес, апнеја при спиење и зголемен ризик од рак“, вели д-р Чо. „Значи, дури и со фитнес, ризикот не исчезнува“.

Друга грижа? Луѓето со дебелина кои се фит може да го преценат своето здравје, што може да го одложи поставувањето на дијагноза и третман на состојби на кои им треба внимание.

Дали слабеењето е решение?
Краткиот одговор е да. „Еден од начините на кои можеме да ги спречиме срцевите заболувања е преку управување со нашата тежина“, вели д-р Чо. „Податоците покажуваат дека тоа е критичен фактор кога станува збор за спречување на висок крвен притисок, висок холестерол и дијабетес.

Тежината, се разбира, е чувствителна тема што доаѓа со културен багаж. Д-р Чо бара да ја надминеме идејата дека да се биде послаб е само да се вклопи во помали панталони.

„Одржувањето здрава тежина значи да се живее долго време со висок квалитет на живот“, вели таа. „Помислете на тоа како да ви помогне да не доживеете срцев удар, да немате мозочен удар и да не ви требаат лекови за крвен притисок или холестерол. Тоа е односот што треба да се изгради со вашата тежина“.

Обрнете особено внимание на обемот на половината и обликот на телото. Луѓето кои носат вишок маснотии околу средината и имаат „облик на јаболко“ имаат тенденција да имаат повисоки стапки на кардиоваскуларни болести, забележува д-р Чо. Оваа висцерална маст има тенденција да ги опкружува и под стрес виталните органи како што се желудникот, црниот дроб и цревата.

Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) вели дека ризикот од здравствени состојби поврзани со дебелината кај возрасните се зголемува ако обемот на половината е:

Повеќе од 40 инчи за мажи.
Повеќе од 35 инчи за небремени жени.
Сепак, како и кај БМИ, упатствата за обемот на половината може малку да се разликуваат во зависност од расата и етничката припадност.

Како да изгубите тежина
Не постои единствен начин за губење килограми, но секоја програма за слабеење обично се врти околу два фактори: намален внес на калории и зголемување на физичката активност.

Постојат бројни планови за исхрана кои ќе ви помогнат да изградите здрава и хранлива исхрана, вели д-р Чо. И ако сакате да започнете програма за вежбање, нешто едноставно како дневна прошетка може да ви помогне да ги намалите несаканите килограми.

Разговарајте со вашиот давател на здравствена заштита за да најдете план кој работи за вас.

„Да се биде фит е секогаш поздрав за вас, но тоа не ја негира прекумерната тежина“, повторува д-р Чо. „Не можете да носите вишок телесна тежина без да има последици. Губењето на неколку килограми може да направи голема разлика за вашето долгорочно здравје“.