Дали консумирањето на зелено кафе може да помогне во губењето на тежината?

Застапниците на екстрактот од зрно од зелено кафе велат дека хлорогената киселина е клучот за здравствените придобивки. Тоа е природен антиоксиданс, што значи дека може да помогне во скротување на воспалението во телото и може да помогне и во намалување на крвниот притисок.

Што да знаете за екстрактот од зрна од зелено кафе
Нема докази кои докажуваат дека овој додаток може да помогне при губење на тежината и може да има ризици. Секако, знаете дека кафето доаѓа од зрната кафе. Но, колку често навистина го регистрирате тој збор, „зрно“? Тој топол пијалок што го пиете секое утро е всушност направен од растенија – и како и многу растенија, во еден момент, растенијата од кафе беа зрели, зелени и лиснати и растеа на високи грмушки. Откако зрната (или семките) од овие растенија ќе се соберат и испечат, добиваме кафе. Но, што е со суровите или зелените зрна кафе?

Некои луѓе тврдат дека земањето суплементи направени од екстракт од зелено зрно кафе може да ви помогне да изгубите тежина, идеја која стана популарност откако беше прикажана во една епизода од шоуто „Д-р Оз“. Но, дали има вистина во тоа?

Регистрираната диететичарка Бет Червони, РД, ЛД, вели да не веруваме во возбудата. Таа го споделува мисловниот процес зад земањето екстракт од зрна од зелено кафе за губење на тежината – и објаснува зошто тоа не е магичната таблета на која се надевате.

Што е екстракт од зрна од зелено кафе?
Екстрактот од зрна од зелено кафе е додаток (екстракт) направен од зрна кафе кои се уште не се печени.

„Разликата помеѓу печените и непечените зрна кафе е присуството на хлорогена киселина, која е присутна само во суровите зрна“, објаснува Червони. „Откако ќе се загрее, таа хлорогена киселина се уништува“.

Застапниците на екстрактот од зрно од зелено кафе велат дека хлорогената киселина е клучот за здравствените придобивки. Тоа е природен антиоксиданс, што значи дека може да помогне во скротување на воспалението во телото и може да помогне и во намалување на крвниот притисок.

„Некои истражувања велат дека може да помогне и со шеќерот во крвта“, забележува Червони, „бидејќи ја намалува количината на јаглени хидрати апсорбирани во гастроинтестиналниот тракт. Ова е местото каде што луѓето прават корелација со посакуваното губење на тежината“.

Дали има придобивки од екстрактот од зрно од зелено кафе?
Главното тврдење во корист на земање екстракт од зрна од зелено кафе е дека може да помогне во губење на тежината. Но, не толку брзо.

„Имаше само неколку студии, а во недостаток на подобар збор, тие се некако неуредни“, вели Червони. „Тие не се доволно големи или доволно силни за да кажат дали придобивките се реални“.

Во студија од 2017 година, некои учесници земале 400 милиграми (мг) екстракт од зрно од зелено кафе за осум недели, додека, исто така, следеле калориски рестриктивна диета; другите учесници само следеа диета со ограничување на калориите.

„Исходот покажа дека првата група учесници изгубила повеќе тежина, но тоа беше само околу три до пет килограми“, продолжува Червони. „Не беше доволно да се смета за значајно“.

Студијата, исто така, не ги зема предвид навиките за вежбање на учесниците или забележа дали тие ја вратиле тежината што ја изгубиле откако престанале да земаат екстракт од зелено зрно кафе.

Накратко, Червони вели: „Истражувањето е многу ограничено. Има премногу варијабли и нема долгорочни студии“.

Ризици и несакани ефекти од екстрактот од зелено кафе
Секогаш треба да разговарате со давател на здравствена заштита пред да започнете да земате додатоци за нови, вклучувајќи го и овој.

„Секогаш кога размислувате да додадете додаток, важно е прво да разговарате со вашиот лекар“, советува Червони. „Треба да бидете сигурни дека тоа нема да има негативно интеракција со нешто што веќе го земате или да влијае на какви било состојби што можеби ги имате“.

И ако имате чувствителност на кофеин, навистина ќе сакате да го прескокнете екстрактот од зрна од зелено кафе. Како и неговиот поеволуиран пријател, кафето, овој додаток содржи и кофеин и носи некои од истите можни ефекти. Премногу кофеин може да предизвика:

Анксиозност или нервоза.
Дехидрација.
Често мокрење.
Главоболки.
Зголемен пулс.
Проблеми со спиењето.
Вознемирен стомак.
Бидејќи американската Администрација за храна и лекови (ФДА) не ги регулира суплементите, Червони вели дека е речиси невозможно да се знае колку кофеин навистина има во екстрактот од зелено зрно кафе.

„Секоја количина на кофеин ќе варира во зависност од зрното“, објаснува таа. „Можете да добиете навистина висока доза во една серија, а потоа многу помалку во друга.

Експертите препорачуваат да се придржувате до помалку од 400 mg кофеин дневно – и ако сте склони кон кофеин, Червони  вели дека е подобро да го добивате од шолја или две од омилениот пијалак отколку во форма на капсули.

Подобро само да го прескокнете 
Ако размислувате да пробате екстракт од зрна од зелено кафе (или веќе го земате),  Червони  ве охрабрува да направите пауза и да го промените вашето размислување.

„Важно е да го знаете вашето „зошто“, вели таа. „Запрашајте се: Зошто го правам ова? Дали го правите тоа за губење на тежината? Дали се обидувате да добиете антиинфламаторни придобивки? Дали го земате затоа што вашиот крвен притисок е премногу висок или шеќерот во крвта се зголемува? Затоа што има и други начини на кои можете да ги направите сите тие работи“.

О, да, и еве уште една важна работа што треба да ја знаете: ако не сте подготвени да вградите хлорогена киселина во вашата исхрана, има многу други начини да ја добиете … и сите тие се дел од здравата исхрана. Можете да најдете хлорогена киселина во храна како што се:

Јаболка.
Боровинки.
Модар патлиџан.
Грејпфрут.
Круши.
Компири.
Јагоди.
Домати.
„Зошто ризикувате да го внесете дополнителен кофеин за недокажани придобивки? Червони прашања. „Не можете да зависите од недокажан додаток за да ја замените здравата исхрана – но кога јадете виножито, можете безбедно да добиете различни видови на антиоксиданси“.