Дали оризовата вода помага при раст на косата? Дерматолозите се заинтересирани за трендот на социјалните мрежи

На интернет, луѓето им препорачуваат на другите да ја исплакнат косата со оризова вода за да го подобрат здравјето на косата. Минералниот екстракт од оризови трици се покажа ветувачки за промовирање на здравјето на косата, па дури и раст, но тоа е различно од заматената оризова вода што луѓето ја прават дома. Оризовата вода содржи скроб, кој може да биде сушен и штетен за некои типови коса, особено за кадрици. Оризовата вода стана трендовски начин за подобрување на здравјето на косата, но и покрај нејзината онлајн моќ, едноставното пробивање на растот на косата можеби не е толку корисно, велат експертите.

На интернет, луѓето им препорачуваат на другите да ја исплакнат косата со оризова вода за да го подобрат здравјето на косата. Минералниот екстракт од оризови трици се покажа ветувачки за промовирање на здравјето на косата, па дури и раст, но тоа е различно од заматената оризова вода што луѓето ја прават дома. Оризовата вода содржи скроб, кој може да биде сушен и штетен за некои типови коса, особено за кадрици. Оризовата вода стана трендовски начин за подобрување на здравјето на косата, но и покрај нејзината онлајн моќ, едноставното пробивање на растот на косата можеби не е толку корисно, велат експертите.

За да помогне во растот на косата и да ги поправи сите оштетувања, TikTokers се заколнуваат дека ќе ја исплакнат косата со скробна, заматена вода што се исцеди по натопување или чистење на оризот.

И интернетот во целост е заинтригиран од концептот – видеата означени со „оризова вода“ собраа неверојатни 986 милиони прегледи на TikTok.

Со широкиот интерес за оризова вода за здравјето на косата, апликациите и методите имаат тенденција да се разликуваат од личност до личност. Понекогаш луѓето ја оставаат водата да седи и да ферментира, често со додадени лушпи од цитрус за да го прикријат мирисот. Некои го применуваат мешањето секој ден, додека други посегнуваат по него месечно.

Општо земено, луѓето кои го промовираат методот за нега на коса тврдат дека може да ја трансформира косата во свилени, здрави прамени. Но, дерматолозите не се толку сигурни.

Оризот е полн со хранливи материи, рече д-р Деирдре Хупер, дерматолог сертифициран од табла во Audubon Dermatology. Сепак, тоа автоматски не значи дека може да ја подобри косата на луѓето.

„Проблемот е што го правиме овој скок дека нешто што треба да се конзумира може да се примени на вашата коса – што се мртви клетки – и дека може да ги направи сите овие промени“, рече таа.

Еве што имаа да кажат експертите за оризовата вода и нејзиниот ефект врз косата, плус други начини на кои луѓето можат да ја одржат косата здрава и силна.

Нема доволно истражување за поддршка на оризова вода за коса
Практиката да се натопува ориз во вода и да се користи како третман за коса не е нова.

Оризовата вода ја користат луѓето кои живеат во голем број азиски земји со илјадници години. Многу објави на социјалните мрежи ја признаваат оваа техника на жените Јао од Кина, кои користат ферментирана оризова вода на нивната неверојатно долга коса. Тоа е поврзано и со Јапонките околу 1000 година, кои ја чешлале косата со Ју-Су-Ру, или со вода од измиениот ориз.

Со својата долга историја и сегашната посветена база на фанови, има многу луѓе кои имаат анегдотски докази дека оризовата вода го подобрила здравјето на нивната коса.

Самиот ориз содржи хранливи материи како што се магнезиум, железо, фолна киселина, тиамин и ниацин. И оризовата вода содржи феноли, кои можат да помогнат во лекувањето на алопеција ареата.

Сепак, експертите велат дека сè уште нема доволно докази за да се докаже дека оризовата вода го подобрува здравјето на косата. Всушност, за некои луѓе тоа може дури и да ги влоши работите.

Исплакувањето на косата во оризова вода може да ја оштети, особено кај луѓето со навиткана коса која има тенденција полесно да се крши, рече д-р Ронда Фарах, вонреден професор по дерматологија на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Минесота.

Водата од ориз содржи многу скроб, кој може да ја повлече влагата од косата, предизвикувајќи таа да стане кршлива, изјави Фарах за Health.

„[Водата од ориз] всушност може да биде штетна бидејќи всушност не е формулирана за вашиот скалп. Не го добивате истото доставување до фоликулот на косата или до вратилото на косата“, објасни Фара.

Третманот „е нешто ефтин и низок ризик, само мислам дека веројатно е и мала добивка“, додаде Хупер. „Нема докази дека ова ќе направи нешто“.

Придобивките од оризовата вода може да се припишат на други фактори
Оризовата вода можеби нема да може да ја подобри нечија коса, се согласија експертите. Всушност, третманот може да биде неправедно добивање кредит за други промени во животниот стил или производи кои можат да го зајакнат здравјето на косата.

Диетата е едно потенцијално објаснување.

Луѓето кои традиционално користеле плакнење со оризова вода на косата, исто така, веројатно јадат поздрави диети кои содржат малку преработена храна, како што се оние во Сините зони, рече Хупер. Свилената коса забележана кај жените Јао или кај другите може да потекнува од нивната исхрана или друг аспект од нивниот начин на живот, наместо од плакнење со ферментирана оризова вода.

Исто така, можно е луѓето да ги помешале плакнењата со оризова вода со минералниот екстракт од оризови трици. Оваа состојка се наоѓа во одредени производи за нега на коса и може да помогне во поттикнувањето на растот на косата.

Прегледот објавен во 2022 година опфати 10 студии на оваа тема. Истражувачите заклучија дека минералниот екстракт од оризови трици може да го продолжи времето кога фоликулот на косата е во анагена фаза, што е кога се јавува растот на фоликулите.

Но, минералниот екстракт од оризови трици вклучен во производите за коса не е ист како оризовата вода направена дома, предупреди Фара. Всушност, оризовите трици се отстрануваат во процесот на мелење – додека оризот ќе стигне до самопослуга, овој дел е отстранет.3

Така, додека минералниот екстракт од оризови трици изгледа ветувачки за здравјето на косата, оризовата вода направена од обработен ориз не е заслуга врз основа на сегашните научни докази, рече Фара.

Потпрете се на советите за нега на коса од здравствените работници
Како и другите здравствени трендови и совети кои стануваат популарни на интернет, луѓето треба да продолжат со претпазливост пред да се приклучат на трендот на оризова вода, се согласија Хупер и Фара.

„Само затоа што ви се допаѓа косата на таа личност, тоа не значи дека методот што го користат ќе делува на вашата коса“, рече Фара. „Секој тип на коса е толку различен, што е навистина тешко да се примени една работа на секого“.

Овие видови природни производи или домашни лекови не секогаш функционираат, додаде Хупер, што може да биде обесхрабрувачки, особено за луѓето кои сакаат да го спречат или забават опаѓањето на косата. Луѓето можеби го трошат своето време на третмани со оризова вода наместо да одат напред со решение од здравствен работник, рече таа.

„Бидејќи косата, кожата и ноктите се толку достапни за секој човек, мислам дека некои луѓе забораваат дека тоа се органи“, рече Хупер. „Иако можете да манипулирате со нив, има причина за научни докази и има многу фактори зошто косата на една личност дејствува на одреден начин“.

Ако некој сака да се обиде да го подобри здравјето на косата или да го зајакне растот на косата, одредени промени во животниот стил како што се намалување на стресот, лекување на првут и избегнување на алатки за загревање на косата може да помогнат. Луѓето исто така можат да посегнат по производи од минерални екстракти од оризови трици или слични производи, доколку се формулирани да бидат безбедни за косата, додаде Фара.

И сите совети за социјалните мрежи не се лоши, рече таа. Луѓето можат да следат дерматолози овластени од одборот или Американската академија за дерматологија на Instagram и TikTok за да се осигураат дека добиваат проверени информации од експерти.

Но, ако некој е загрижен за здравјето на својата коса или се соочува со посериозни проблеми како што е опаѓање на косата, Фарах препорачува да се обрати до дерматолог за да го открие коренот на проблемот и да препише третман.

„Мора да има збор на претпазливост за она што го гледате на Интернет и го екстраполирате како вистина“, рече Хупер. „Малку е лоша услуга да ги натерате луѓето да веруваат дека ако можат да го живеат својот живот совршено, нема да имаат никакви проблеми“.