Дали знаете дека овие секојдневни навики им го уништуваат здравјето на жените

Користите сув, груб пешкир за да го избришете лицето, бричот го оставате под туш, а косата ја чешлате додека е уште мокра... Ова се само дел од секојдневните навики, кои се всушност мошне опасни.

Секојдневно правиме еден куп ситници, свесно или несвесно, а кои докажано е дека негативно влијаат на нашето здравје, па и убавина.

Едноставно не можете да си ги замислите ноктите без лак

Ако постојано нанесувате темни и евтини лакови, треба да знаете дека ноктите без лак ќе ви бидат жолти и со дамки по површината.

Лицето го бришете со крпа

Лицето повеќе пати го бришете со една иста крпа и така ризикувате да ви се појават акни поради бактериите кои се собираат и размножуваат на влажната површина на пешкирот.

Косата ја чешлате мокра

Обидете се да заборавите на оваа лоша навика затоа што мократа коса најлесно се оштетува со чешел.

Спиете со градник

Тврдиот градник лесно може да предизвика иритации и болка. Ако веќе не можете да спиете без ова парче облека, имајте на ум дека добра алтернатива се меките, еластични градници.

Јадете повеќе од една лажичка сол на дневно ниво

Консумирањето поголеми количества сол е штетно, но дали знаете дека солта го намалува крвниот притисок и воедно ја опушта кожата на лицето?!

Претерано кубење на веѓите

Претерано тенките веѓи може никогаш да не ја вратат својата првобитна форма и густина, односно влакната никогаш да не пораснат.

Бричот го оставате во туш кабината

Така на него ќе се насоберат еден куп бактерии кои при следната употреба веќе ќе се најдат на вашата кожа.

Седите со прекрстени нозе

Со оваа поза се нарушува правилната циркулација, а и се уништува правилното држење на телото.

После бричење нанестувате дезодоранс

По бричење порите на кожата се отворени, па не е препорачливо да ги полните со хемикалии.

Спиете со собрана коса

Така само ја ослабувате косата, а воедно и го оштетувате скалпот.

Користите валкани четкички за шминкање

Ова е најлесниот начин за да ги разнесете бактериите по лице, а тоа може да резултира со сериозни инфекции.

Заборавате кога последен пат сте ја смениле навлаката за перница

Верувале или не, навлаката за перница треба да ја менувате на секои два до три дена затоа што е преполна со бактерии, пот… Што се може да ви се случи да не набројуваме, подобро не заборавајате да ја менувате редовно.