Десет неверојатни здравствени придобивки од какаото

10 здравствени придобивки од органскиот какао во прав за кои можеби не сте слушнале Има толку многу неверојатни придобивки од јадењето какао во прав што нема да верувате дека нешто толку вкусно може да биде толку добро за вас. Овие придобивки имаат трајни ефекти кои можат да го подобрат вашето здравје во целина.

Какаото е еден од најомилените вкусови на планетата. Толку многу што речиси може да стане зависност. Богатиот интензивен вкус на какао во прав е вкусен со се, вклучувајќи смути, кафе или овесна каша. Многу луѓе прават дури и солени сосови од какао за да ги стават на своето месо. Освен неговиот неверојатен вкус, има многу други придобивки за какаото во прав. Утврдено е дека какаото има навистина импресивни здравствени придобивки.

10 здравствени придобивки од органскиот какао во прав за кои можеби не сте слушнале
Има толку многу неверојатни придобивки од јадењето какао во прав што нема да верувате дека нешто толку вкусно може да биде толку добро за вас. Овие придобивки имаат трајни ефекти кои можат да го подобрат вашето здравје во целина.

1. Ајде, биди среќен
Ако се борите со регулирање на расположението или само ви треба подобрување на расположението, земете малку какао. Истражувачите го опишаа какаото како природен антидепресив кој може здраво да го подигне нивото на вашата среќа. Какаото содржи хемикалии анандамид кои го зголемуваат расположението. Оваа хемикалија помага луѓето да се чувствуваат еуфорично. Утврдено е дека какаото има ефект и врз центарот за наградување на мозокот. Истражувачите исто така откриле дека какаото комуницира со вашите невротрансмитерски системи за ослободување на допамин, серотонин и ендорфин, кои прават да се чувствувате посреќни.

2. Зголемете ја вашата сексуална привлечност
Сите знаеме дека се што е направено со какао е директно секси. Тоа е затоа што какаото е афродизијак *намигнување*. Ако сакате да влезете во нечие срце, ќе му дадете нешто со богат, длабок, заводлив вкус на какао во прав (овие пусти од брашно од маниока со карамел можеби ќе го направат трикот). Друга хемикалија за подобрување на расположението која се наоѓа во какаото е фенитиламин, оваа хемикалија ги ослободува истите ендорфини кои се ослободуваат кога се заљубуваме, и така може да помогне во подобрување на вашиот сексуален живот.

3. Почувствувајте ја моќта
Какаото содржи здрава количина на кофеин. Ова помага да се зголеми енергијата и да се бори против заморот. Не само што има добра количина на кофеин, туку содржи и магнезиум. Две лажици какао во прав имаат околу 14% од дневната вредност на магнезиум во вашето тело. Утврдено е дека магнезиумот го одржува вашето тело по природна енергија. Утврдено е дека магнезиумот го штити вашето тело од други проблеми како што се висок крвен притисок, дијабетес тип II и остеопороза. Познато е дека какаото е еден од најздравите начини да го одржите вашето тело енергично и будно.

4. Заштитете го вашето срце
Какаото е преполно со антиинфламаторни антиоксиданси флаваноли. Откриено е дека овие антиоксиданси му помагаат на вашето срце и на целиот кардиоваскуларен систем. Флаванолите може да го заштитат вашето тело од кардиоваскуларни болести, ја подобруваат циркулацијата на крвта и го намалуваат ризикот од мозочен удар. Познато е дека другите антиоксиданси, наречени полифеноли, во какаото помагаат во намалувањето на нивото на HDL (лошиот холестерол) и спречуваат атеросклероза, позната и како стврднување на артериите. Импресивно е што какаото може да направи за вашето срце.

5. Чувајте ги брчките подалеку
За убава беспрекорна кожа, едноставно треба да ја набавите вашата дневна порција какао. Откриено е дека полифенолите ви помагаат да ги заштитите вашите клетки од предвремена оксидација, што ќе спречи вашата кожа да изгледа стареење или збрчкана. Исто така, може да ја подобри текстурата на вашата кожа и да и даде блескав изглед. Во една студија, истражувачите откриле дека какаото помага да се подобри микроциркулацијата на кожата и хидратацијата на кожата. Ќе изгледате повеќе младешки и посветли со само малку повеќе какао во вашата исхрана.

Не само што јадењето какао во прав и помага на вашата кожа, туку и користењето какао путер како навлажнувач исто така ја одржува кожата мека и мазна. Можете да пробате да направите свој хидратантен крем дома со овој едноставен рецепт.

6. Го одржува вашиот мозок поостар
Утврдено е дека какаото ги подобрува вашите когнитивни функции и меморија. Утврдено е дека какаото го зголемува протокот на крв во мозокот. Какаото би можело да го спречи когнитивното оштетување и заборавот поврзано со возраста. Одредени студии велат дека какаото би можело да ја спречи Алцхајмеровата болест и други невролошки заболувања. Само малку повеќе какао може да ви помогне да го одржите вашиот мозок во најдобар ред подолго време и да ја одржите вашата меморија во најдобра состојба.

7.Помага на вашиот стомак
Вашето дигестивно здравје може значително да се подобри со исхрана богата со какао. Откриено е дека флаванолите во какаото стануваат пребиотик кога се вари. Утврдено е дека пребиотиците работат со пробиотиците за да помогнат во промовирање на дигестивното здравје. Тие ги балансираат бактериите во цревата и гарантираат дека „добрите“ бактерии во вашиот стомак цветаат и тоа помага да се подобри здравјето на целиот ваш дигестивен систем.

8. Ги штити вашите заби
Истражувачите откриле дека повеќе какао во прав во вашата исхрана всушност може да го спречи расипувањето на забите. Одредени соединенија во лушпата од зрната какао имаат антибактериски својства и е откриено дека се борат против наслагите. Може да биде дури и поефективен од флуорот за борба против кариес. Исто така, соединението CBH, кое се наоѓа во какаото во прав, е откриено дека помага да се зацврсти вашата глеѓ. Ако сакате тие бисерни белки да бидат што поубави, додадете уште малку какао во вашата исхрана.

9. Го зајакнува вашиот метаболизам за да ве одржува слаби
Откриено е дека полифенолите во какаото помагаат во зајакнувањето на вашиот метаболизам и тоа ќе ве поттикне побрзо да изгубите тежина. Какаото ја подобрува способноста на вашето тело да ги метаболизира мастите во исхраната што ги консумирате за да стане масно ткиво во вашето тело. Бидејќи какаото му помага на вашето дигестивно здравје, ова исто така ве спречува да се здебелите. Најмалку обработените екстракти од какао се чинеше дека имаат најголемо влијание врз вашиот метаболизам.

10. Ги балансира хормоналните промени на расположението
Има причина зошто жените копнеат за какао за време на нивното *ahem* „дама време“. Утврдено е дека какаото ги балансира нивоата на мозочните невротрансмитери, а тоа е особено корисно за време на ПМС кога нивото на серотонин има тенденција да опаѓа. Какаото може да ги смири промените во нивото на хормоните, а исто така ги враќа чувствата на благосостојба. Аспектите на какаото за подобрување на расположението за кои веќе разговаравме се корисни и овде.

Подобрување на вашето здравје со какао
Едноставното наоѓање здрави начини за додавање какао во вашата исхрана може да има огромно влијание врз вашето здравје. Јадењето какао со куп преработен шеќер ќе ја негира секоја од придобивките што ги нуди какаото. Исто така, некои научници велат дека јадењето какао со млечно млеко може да ги направи антиоксидансите во какаото не толку ефикасни. Самото додавање на лажица чист какао во прав во вашето омилено смути или омилениот рецепт за овес преку ноќ може да биде дополнителното парче какао што ви треба за вистински да го подобрите вашето здравје. Пробајте некои нови рецепти кои ја користат оваа состојка во сурова форма за да може да има најголемо влијание врз вашето тело.