Добро утро: Кажете му збогум на класичното утринско кафе

Кажете му збогум на класичното утринско кафе и капучино, бидејќи овој пијалак богат со минерали и тоа како ќе ве разбуди и ќе ви ја обезбеди потребната енергија за почетокот на денот.

Сите состојки (освен кафето) се ставаат во блендер за да се добие кремаста смеса во која на крајот ќе додадете еспресо.

Потребни состојки:

120 г претходно потопени бадеми

5 средни, претходно потопени урми (без семки)

малку сол

3 капки екстракт од ванила

1 литар кокосово млеко

1 мала шолја еспресо