Додатоци во исхраната за повеќе енергија во студените денови

Добро е да знаете дека постојат додатоци во исхраната кои можат да ви бидат од помош и да го зголемат нивото на енергија. А тоа се:

Доколку со доаѓањето на студените месеци имате чувство дека почесто сте уморни и без енергија, добро е да знаете дека постојат средства кои можат да ви бидат од помош и да го зголемат вашето ниво на енергија. А тоа се:

Женшен – со милениуми се познати неговите антивирусни својства, како и неговата употреба во традиционалната кинеска медицина. Делува како стимуланс (како ментално така и физички) и го зголемува нивото на енергија. Овој корен уште го поттикнува и либидото.

Ехинацеа – оваа билка ја зајакнува способноста на нашиот организам да се одбрани од настинки и други респираторни инфекции кои се особено честi во текот на зимските месеци.

Матичeн млеч – станува збор за неверојатен коктел од јаглехидрати, протеини, липиди, минерали, аминокиселини и олигоелементи кои го ревитализираат организмот. Содржи антибактериски и антибиотски состојки, како и витамин Б5 и Б6 кои имаат важна улога во производството на енергија.

Гуарана – оваа билка по потекло од Јужна Америка е богата со кофеин, како и витамини А, Е и Б-комплекс. Ги зголемува будноста и вниманието и ја зголемува концентрацијата и способноста за памтење.

Ацерола – е одличен извор на витамин Ц кој го зајакнува имунитетот и го потпомага организмот во борбата против настинка и грип.