Докажано: Нема поздрава од оваа билка, а никој не ја јаде!  

Го запира и намалува оксидативниот стрес, ја прочистува крвта, го поттикнува апетитот, го чисти телото од токсини – тоа се само некои од предностите на оваа супер билка

Поточарката често е подзаборавена билка за која стручњаците веруваат дека е најздрава во светот. Се работи за зеленчук кој содржи бројни есенцијални витамини и минерали како што е железото.

Ако може да им се верува на истражувањата оваа билка содржи повеќе железо од спанаќот и повеќе витамин Ц од некои агруми. Освен овие хранливи материи, поточарката има бројни здравствени предности.

Имено, според една неодамнешна студија, утврдено е дека поточарката го запира и намалува оксидативниот стрес, а, исто така, и ја прочистува крвта, го поттикнува апетитот и го чисти телото од токсини. Многу луѓе пијат сок од поточарка често, а се препорачува да се консумира разредена со вода во размер 1:5.

Препорачана доза е – една чаша на ден, на секои неколку дена, не повеќе од тоа затоа што може да дојде до нуспојави.  Сокот од поточарка може да се примени локално (надворешно) во лекување на која било состојба на кожата и косата. Само втријте го сокот на зафатените подрачја или користете го во форма на облози и можете конечно да го решите проблемот со губиток на косата и многу кожни проблеми.

За да направите облога од поточарка доволно е да искинете малку лисја од оваа билка и да ги измешате со алкохол, а потоа смесата нанесете ја на погодените подрачја и завиткајте со завој. Оставете ја облогата да стои неколку часа, а потоа тргнете ја, а местото измијте го со ладна вода.

Исто така, сокот од поточарка може да го запре растот на туморот и метастазите, а некои стручњаци тврдат дека има моќ да спречи бројни кардиоваскуларни проблеми како и да го запре ширењето на ракот на дојката.