Докторска диета за здравје на вашите бубрези

Бубрежната диета е дизајнирана да го намали натриумот, фосфорот и калиумот за да ја забави прогресијата на бубрежното заболување. Кога јадете и пиете, вашето тело ги апсорбира хранливите материи потребни за вашето тело да работи правилно. Повеќето од хранливите материи и минералите што не му се потребни на вашето тело се пренесуваат преку крвта до бубрезите. Вашите бубрези ги филтрираат вишокот хранливи материи и создаваат урина. Но, ако имате бубрежна болест, некои хранливи материи може да се наталожат и да го оштетат вашиот бубрег, предизвикувајќи дополнителна бубрежна инсуфициенција.

Бубрежната диета е дизајнирана да го намали натриумот, фосфорот и калиумот за да ја забави прогресијата на бубрежното заболување.

Кога јадете и пиете, вашето тело ги апсорбира хранливите материи потребни за вашето тело да работи правилно. Повеќето од хранливите материи и минералите што не му се потребни на вашето тело се пренесуваат преку крвта до бубрезите. Вашите бубрези ги филтрираат вишокот хранливи материи и создаваат урина. Но, ако имате бубрежна болест, некои хранливи материи може да се наталожат и да го оштетат вашиот бубрег, предизвикувајќи дополнителна бубрежна инсуфициенција.

Бубрежна диета е диета која станува сè порестриктивна како што опаѓа вашата бубрежна функција. Започнува со ограничување на солта и количината на протеини што ја јадете. Целосната бубрежна диета е наменета за луѓе кои имаат напредна или краен стадиум на бубрежна болест и имаат потреба од дијализа или кога нивните бубрези се привремено оштетени и може да закрепнат со текот на времето.

Севкупно, јадењето многу овошје, зеленчук, интегрални житарки и умерени количини на протеини додека вежбате на редовна основа и се справувате со основните медицински состојби се најдобри начини да ги одржувате вашите бубрези да работат правилно. Но, ако имате бубрежна болест, бубрежната исхрана може да помогне да се забави болеста пред да напредува и влоши.

Регистрираната диететичарка Сузан Мајер, MS, RD, споделува која храна е добра за вас во бубрежната диета и која храна треба целосно да ја избегнувате.

Што е бубрежна диета?
Болеста на бубрезите е прогресивна болест која се влошува со текот на времето.

„Не започнувате со откажување на бубрезите“, вели Мејер. „Вашите бубрези откажуваат со текот на времето, па за да го продолжите тоа време колку што е можно, треба да започнете да ја прилагодувате вашата исхрана за да се обидете да ја одржите функцијата на бубрезите што ја имате“.

Бубрежната диета често се комбинира со дијабетична и/или исхрана здрава за срцето за да помогне во управувањето со нивото на шеќер во крвта и крвниот притисок и да помогне во намалувањето на холестеролот во крвта. Бубрежното заболување не се случува секогаш во вакуум; Наместо тоа, може да се случи заедно со други состојби како дијабетес и срцеви заболувања. Со фокусирање на диета која помага да се справите со секоја состојба, ги зголемувате вашите шанси за продолжување на функцијата на бубрезите. Регистриран диететичар може да ви помогне со координирање на одлуките за исхрана за најдобро да ја исполните состојбата што се обидувате да ја подобрите или продолжите.

На почетокот на бубрежната диета, ќе сакате да се фокусирате на минимизирање на оброците и намалување на количината што ја јадете. Ова може да помогне при дијабетес и срцеви заболувања доколку ги имате.

„Престанете да јадете три свински рифови и наместо тоа, можеби имате една“, вели Мејер. „Наместо пола дузина јајца неделно, имате само две или три“.

И како што напредуваат работите, почнувате да исклучувате одредени намирници кои директно влијаат на вашата бубрежна функција.

„Бубрежната диета е за некој чии бубрези работат 5% или воопшто не работат“, вели Мејер. „Може да биде некако незгодно затоа што луѓето не сакаат да слушаат дека не можат да ги јадат сите работи што сакаат да ги јадат“.

Најдобра храна за здравјето на бубрезите
Бубрежната диета во голема мера се однесува на исклучување на храната што не им служи на вашите бубрези добро. Но, постојат некои намирници како зеленчук, овошје и протеини кои се добри за вас кога се консумираат во помали дози. Главната работа на која сакате да се фокусирате е храната која придонесува за вашата севкупна здрава исхрана.

Црвени пиперки
Црвените пиперки се добар извор на неколку витамини, антиоксиданси и растителни влакна. Тие се ниски со калиум, фосфор и натриум, така што можете да продолжите да ги јадете дури и кога се развива вашата бубрежна болест.

„ Јадете 1/2 чинија дневно и обидете се да ги јадете со зачинето месо, јадења од тестенини, тепсија или јадете ги сирови во зелени салати, салати од туна или пилешко, ладни салати со тестенини или како закуска со натопи“, предлага Мејер.

Бобинки
Бобинките се ниски во калории и шеќер и богати со влакна. Тие исто така имаат антиоксидантни и антиинфламаторни својства, додека природно се ниски со натриум, фосфор и калиум. Мејер предлага да вклучите една 1/2 чаша дневно во вашата исхрана.

„Бобинки може да се јадат како закуски, како дел од салати, во житарици, додадени во мафини, палачинки или вафли“, вели Мејер. „Тие лесно можат да се замрзнат и да се користат подоцна и за смути“.

Риба
„Рибите се добри извори на висококвалитетни протеини и имаат здрави антиинфламаторни омега-3 масни киселини“, вели Мејер.

Иако тие можат да содржат умерени количини на калиум и фосфор, лососот, бакаларот, камбала и туната природно имаат малку натриум. Мејер предлага да се јаде риба два до три пати неделно во порции од 2 до 3 унци.

Храна што треба да ја избегнувате за здравјето на бубрезите
Ако имате бубрежна болест, ќе треба да го контролирате количеството на натриум, калиум и фосфор што го имате во вашата исхрана. Сечие тело различно се справува со храната, па затоа ќе сакате да разговарате за вашите специфични и индивидуални потреби за исхрана со вашиот давател на здравствена заштита или со регистрираниот диететичар во вашиот центар за дијализа. Во меѓувреме, еве неколку општи совети што треба да ги следите за бубрежна диета.

Храна богата со натриум
Натриумот е минерал кој се наоѓа во солта (натриум хлорид). И тоа е едно на кое многумина од нас се потпираат како зачини за повеќето јадења. За жал, тоа е еден од првите минерали што треба да се намалат во бубрежната исхрана бидејќи директно влијае на способноста на вашето тело да се држи до вода.

„Колку повеќе течност има во телото, толку потешко вашето срце треба да работи придвижувајќи ја таа течност наоколу и толку потешко бубрезите треба да работат излачувајќи ја таа течност ако е над и над нивото кое му треба на вашето тело“, објаснува Мејер. „Ние не се закачуваме на течности. Го внесуваме и се ослободуваме од него“.

Ќе ви треба време за да се навикнете да ја намалите солта во вашата исхрана. Сепак, намалувањето на сол/натриум е важна алатка во контролирањето на бубрежното заболување.

Еве неколку предлози:

Не користете сол кога готвите храна.
Не ставајте сол на храната кога јадете.
Научете да читате етикети за храна. Избегнувајте храна која содржи повеќе од 300 милиграми натриум по порција (или 600 милиграми за целосно замрзната вечера). Избегнувајте храна која има сол во првите четири или пет ставки од списокот со состојки.
Не јадете шунка, сланина, колбаси, виршли, месо за ручек, пилешки мезеи или грутки или обична конзервирана супа. Наместо тоа, обидете се да јадете супи со намален натриум кои немаат калиум хлорид како состојка (проверете ја етикетата на храната.) Исто така, јадете само 1 чаша, а не целата конзерва.
Изберете само конзервиран зеленчук на кој на етикетата пишува „без додадена сол“.
Не користете соли со вкус, како што се сол од лук, сол на кромид или зачинета сол. Не користете кошер или морска сол.
Погрижете се да барате опции со помала сол или без сол за вашата омилена храна, како што се путер од кикирики или мешавини во кутии.
Не купувајте разладено или замрзнато месо кое е спакувано во раствор или оние што биле ароматизирани или претходно зачинети. Овие производи може да вклучуваат пилешко без коски и парчиња пилешко со коски, мисиркини гради, цели мисирки, стекови, печени, плескавици, свинско филе и свински котлети.
Храна богата со калиум
Кога вашите бубрези не работат правилно, калиумот се акумулира во крвта. Ова може да предизвика промени во тоа како чука вашето срце и можеби дури и да доведе до срцев удар.

Калиумот се наоѓа главно во овошјето и зеленчукот, како и во млекото и месото. Ќе треба да избегнувате одредени овошја и зеленчук и да ја ограничите количината на други.

Храната богата со калиум што треба да се избегнува вклучува:

Дињи како диња и медлика. (Лубеницата е во ред.)
Банани.
Портокал и сок од портокал.
Авокадо.
Сок од режеш.
Домати, сос од домати и сок од домати.
Сушен грав.
Тиква и зимски сквош.
Варен зеленчук, спанаќ, кељ, јаки и блитва.
Брокула и бриселско зелје.
Јаткасти плодови и путер од јаткасти плодови.
Житарици со трици и гранола.
Замена за сол или „лајт“ сол.
Меласа.

Конзервирано овошје
Конзервираното овошје обично има помало количество калиум од свежото. Задолжително истурете го сокот пред да го јадете овошјето.

Компири и слатки компири
На компирот и на слатките компири им треба посебно ракување за да ви овозможи да ги јадете во мали количини. Излупете ги, исечете ги на ситни кришки или коцки и потопете ги неколку часа во поголема количина вода.

Кога ќе бидете подготвени да ги готвите, истурете ја кисната вода и употребете голема количина вода во тавата. Исцедете ја оваа вода пред да ги подготвите за јадење.

Храна богата со фосфор
„Фосфорот обично е последниот минерал со кој почнуваме да имаме проблеми“, вели Мајер. „Кога ќе стигнете до четврт стадиум на бубрежна болест и ќе одите на дијализа, ова е кога вашите бубрези веќе ефикасно не го филтрираат овој минерал“.

Фосфорот е уште еден минерал кој може да се акумулира во крвта кога бубрезите не работат правилно. Кога тоа ќе се случи, калциумот може да се извлече од вашите коски и може да се собере во вашата кожа или крвните садови. Болеста на коските тогаш може да стане проблем, поради што е поголема веројатноста да имате скршеница на коските.

Млечната храна е главен извор на фосфор во исхраната, затоа ограничете го млекото на 1 чаша дневно. Ако користите јогурт или сирење наместо течно млеко, имајте само еден сад јогурт или 1,5 унца сирење дневно.

Некои зеленчуци содржат и фосфор. Ограничете ги на 1 чаша неделно:

Сушен грав.
Зелените.
Брокула.
Печурки.
бриселско зелје.
Одредени житарки треба да се ограничат на 1 порција неделно.

Овие се:

Трици.
Житарици од пченица.
Овесна каша.
Гранола.
Белиот или италијанскиот леб и крекерите со малку сол направени со бело брашно имаат помалку фосфор од лебот и крекерите од цели зрна.

Безалкохолните пијалоци содржат фосфор, затоа пијте само бистри. Не пијте Mountain Dew® (било кој вид), кола, пива со корен, Dr. Pepper® (било кој вид). Исто така, избегнувајте ладен чај Хаваи Панч®, Фрутворкс® и Кул®. Пивото има и фосфор, па затоа треба да ги избегнувате сите видови.

Бубрезите на сите се дизајнирани да откажуваат ако живеете доволно долго“, вели Мејер. „Но, за оние луѓе чија бубрежна функција откажува многу побрзо отколку што би живееле нормално, бубрежната исхрана може да помогне“.