Една лимонада пред појадок, многу придобивки за здравјето

Нутриционистите постојано препорачуваат да се пиете лимонада во текот на целиот ден, а особено пред појадок

Лимонот е одличен извор на калциум, калиум, магнезиум и витамините А и Ц, Б комплекс, пектин, влакна, јаглехидрати, протеини … Нутриционистите постојано препорачуваат да се пиете лимонада во текот на целиот ден, а особено пред појадок. Свежо исцеден лимон со 200 милилитри млака вода и една лажичка мед, наместо вештачки засладувачи, е основната варијанта на овој напиток, одличен за вашето здравје.

Кои се придобивките од една лимонада пред појадок:

  • Го подобрува варењето, бидејќи лимоните го стимулираат излачувањето на жолчката, го ослободува телото од токсини и ги спречува дигестивните проблеми.
  • Пиењето лимонада помага за намалување на тежината затоа што има пектински влакна и го намалува апетитот. Комбинацијата на лимон со топла вода и мед, создава алкална (базна) средина на стомакот и го забрзува процесот на согорување на маснотиите.
  • Чаша топла вода со парчиња лимон пред појадок, ја чисти крвта и ја подобрува регенерацијата на кожата.
  • Редовното консумирање на лимон, кој има големи количини витамин Ц, го зајакнува имунолошкиот систем и нè штити од настинки и грип.
  • Лимонот ги уништува бактерии кои предизвикуваат лош здив.
  • Топла вода и лимон ја регулираат pH вредноста и го намалуваат ризикот од воспаленија.
  • Поради присуството на витамин Ц и Б комплекс, фосфор и протеини, го освежува телото и му дава енергија.
  • Поради своето антибактериско дејство, лимонадата е одлична во третманот на болки во грлото, инфекции и воспаленија на крајниците.
  • Лимонот ја одржува хидратацијата на телоѕо, а поради калиумот го намалува стресот, ја зголемува менталната активност и го намалува крвниот притисок.
  • Лимонот е природен диуретик и го стимулира мокрењето и на тој начин го чисти уринарниот систем од бактерии и ја регулира pH вредноста.