Едноставни, а корисни совети како да се ублажи болката во грлото

Доколку сте пушач намалете го бројот на испушени цигари во текот на денот, со оглед на тоа дека тутунот дополнително ја влошува иритацијата на слузокожата на грлото.

Кога ќе почувствувате дека грлото почнува да ве гребе или боли би било добро веднаш да преземете мерки, а не е лошо веднаш да посегнете по едноставни и природни решенија и навики кои овие иритации барем до некаде ќе ги ублажат. Потрудете се да пиете доволно течности во текот на денот затоа што на тој начин ќе го спречите исушувањето на слузницата на грлото. Освен вода добро би било барем два до три пати на ден да пиете и топли напитоци, како растителни чеви (на пример, мајчина душица, липа или ѓумбир) со малку мед.

Правете гаргара, односно испирајте го грлото три пати на ден со сок од лимон (кој делува антисептички), со чај од жалфија или солена вода (растворот направете го така што една кафена лажичка сол ќе изматите во чаша млада вода).

Може да помогне и облога од глина која ќе ја ставите на вратот во пределот на гркланот и ќе ја оставите да стои два часа (два до три пати на ден). Глината постепено мешајте ја со изладена вода (користете неметален прибор и садови) се додека не добиете погуста смеса која ќе ја распоредите во слој со дебелина од 1 см на марама или некоја друга ткаенина и потоа ставете ја на вратот.

Со оглед на тоа дека сезоната на греење веќе е во полн ек, воздухот во животните простории е, многу веројатно, прилично сув што дополнително може да го влоши непријатното чувство во градите. Кај овој проблем може да помогне навлажнувач на воздухот или поедноставно – чинија вода ставете на печката или во близина на радијаторот.

Доколку сте пушач намалете го бројот на испушени цигари во текот на денот, со оглед на тоа дека тутунот дополнително ја влошува иритацијата на слузокожата на грлото.