Ефикасен лек против опаѓање на косата

Водете сметка за исхраната, но обидете се и секоја недела да ја „нахраните“ косата со соодветна маска.

Во пролет и есен се забележува интензивно опаѓање на косата, па имате чувство дека ако темпото се задржи набрзо ќе останете без коса. Не треба да паничите, нормално е, а и постои решение кое ќе ви помогне да го спречите овој пироден процес.

Водете сметка за исхраната, но обидете се и секоја недела да ја „нахраните“ косата со соодветна маска. Од голема помош може да биде токму оваа, домашна маска за коса на база на кофеин, која ја забрзува циркулацијата и на тој начин го успорува сезонското опаѓање на косата.

Начин на приготвување: Во сад измешајте 1/4 чаша јогурт, две лажици зелен чај, 1 лажица мелено семе од синап и една жолчка. Мешајте додека не добиете хомогена смесa што потоа ќе ја нанесете на косата. Најголемиот дел нанесете го на коренот и оставете да дејствува половина час. Потоа косата измијте ја на вообичаениот начин.