Пет намирници кои ќе го запрат опаѓањето на косата

Храната влијае на здравјето на косата, нејзиниот сјај, густина и јачината на влакното

Забележувате дека косата ви паѓа поинтензивно отколку што е вообичаено. Обично, тоа се случува напролет и не е нешто за што треба да се загрижите. Сепак, доколку опаѓањето на косата станува интензивно и не прекинува, секако треба да посетите доктор, бидејќи може да биде знак за некое заболување. Може да укаже на неправилна работа на тироидеата, а понекогаш укажуа и на неправилна исхрана. Заради тоа многу е важно да знаете кои намирници влијаат на намалувањето на опаѓањето на косата

Спанаќ

Спанаќот е една од извонредните билки кои содржат многу корисни состојки, како на пример железото, кое е многу важно за намалувањето на проблемите со губењето на косата. Во спанаќот има и витамин Ц, кој го осигурува оптималното апсорбирање на железото.

Леќа

Леќата, исто така е одличен извор на железо, но истовремено содржи и протеини и биотин. Ова е една од најдобрите намирници за оние кои се справуваат со прекумерно губење на косата. Не само што го спречува проблемот, туку помага косата да стане посеилна и помалку подложна на пукање и раздвојување.

Овесни снегулки

Комбинацијата на витамините Б и протеини е една од главните причини зошто овесната каша е одличен избор во случаите со различни проблеми со губење на косата.

Тиква

Бета-каротеноидите, кои се претвораат во витамин А се еден од корисните состојки од иквата. Осве тоа, тие содржат и витамин Е, кој го стимулира растењето на косата. Високиот процент на цинк ја зајакнува косата и ја поттикнува добрата циркулација.

Јаткасти плодови и семки

За здрава коса е потребно внесување доволни количини на здрави маснотии во исхраната. Еден од најдобрите извори се јаткастите плодови и семките кои се многу богати со цинк и селен. Особено се издвојуваат ленот и чиата, како извор на омега 3 масни киселини.