Ефикасен начин за отстранување на камен од бубрег

Просото е една од најпознатите житарки, кое има многу лековити својства

Просото е една од најпознатите житарки, кое има многу лековити својства. Станува збор за зрно со благо сладок вкус и оревкаста текстура. Содржи 15 отсто протеини и е богато со растителни влакна, Б-комплекс витамини, вклучувајќи ниацин, тиамин и рибофлавин. Просото е, исто така, одличен извор на минерали, бидејќи содржи железо, магнезиум, манган, фосфор и калиум.

Во продолжение ви пренесуваме рецепт од руската народна медицина, кој помага во отстранување на песок и ситни камчиња од бубрезите.

Потребни ви се 200 грама просо, кое ќе го измиете во вода. Ставете го просото навечер во поголем стаклен сад од 3 литри и прелијте го со 2/3 од теглата зовриена вода. Смесата треба да се измеша и да се остави преку ноќта. Промешајте ја содржината во теглата наредното утро. Ќе добиете бела течност што треба да ја консумирате еднаш дневно во количина која сами ќе ја одредите.

  • Повторувајте ја постапката 10 до 15 дена.