ЕКСПРЕС ДИЕТА: Стопете го вишокот килограми со банани

Експертите велат дека оваа диета влијае на губење на тежината, бидејќи бананите го стимулираат варењето и го забрзуваат метаболизмот

Сакате да го изгубите вишокот на килограми брзо и на здрав начин? Вистинското решение можеби е пред вас, се зависи од вашите афинитети и расположение да ја прифатите диетата наречена „Утринска банана“. Воопшто не е комплицирана, напротив – секој секој ден треба да го почнете со банана и чаша вода, тоа е основата на се.

Експертите велат дека оваа диета влијае на губење на тежината, бидејќи бананите го стимулираат варењето и го забрзуваат метаболизмот.

Тие се богати со скроб, кој има низок гликемичен индекс, што значи дека подолго време се вари и подолго остава чувство на ситост.

Упатствата се јасни за луѓето кои сакаат да ја испробаат оваа диета:
  • немојте да вечерате после 20 часот
  • не јадете благо после 15 часот
  • од намирници не смеете да консумирате само млечни производи и алкохол
  • бананите мора да бидат исклучиво свежи, не замрзнати, печени или подготвени на кој било друг начин

РЕЗИМЕ

Појадокот е само банана и чаша топла вода.

За ручек изедете нешто по ваш избор и свежа салата.

За вечера, оброк кој содржи многу овошје.